23 stycznia 2021, 05:22

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Premiera filmu "Twarze powiatu wieruszowskiego"

11 sierpnia w wieruszowskim kinie „Słońce” miała miejsce premiera filmu o artystach z naszego powiatu pt. „Twarze Powiatu Wieruszowskiego”.

Film powstał dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach programu „Równać Szanse”. Projekt, którego koordynatorem była Katarzyna Idzikowska, został zrealizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie. Twórcami tego przedsięwzięcia była grupa młodych i kreatywnych ludzi, mieszkańców naszego powiatu, która z wielkim zaangażowaniem podjęła się tego trudnego zadania.

Bohaterowie filmu to sześciu różnych twórców i sześć różnych historii. Są to rzeźbiarze: Henryk Staszko oraz Zbigniew Ajersch, poeta Eugeniusz Toruński, muzyk i dyrygent Sebastian Sikora, malarz Zygmunt Zimoch oraz Marek Winiarski, zajmujący się haftem. Młodzież przedstawiła artystów, którzy mają swoje pasje i je realizują. Chciała przybliżyć ich sylwetki i pokazać naszym mieszkańcom. Większość bohaterów filmu była obecna na premierze. Wszyscy otrzymali kwiaty i podziękowania. Nasi artyści również pogratulowali młodzieży pomysłu i zaangażowania. Podziękowania otrzymali także sponsorzy,którzy wsparli finansowo projekt : P.H.U. "Wędlinka", "Gal-Gaz Galewice", Zakład Przetwórstwa Mięsnego "EGO-DĘBINA", Ubojnia z Masarnią Waldemar Słowikowski. 

Realizacja filmu była ostatnim etapem projektu, na który składało się szereg różnorodnych działań . Młodzież uczestniczyła w warsztatach filmowych, wyjazdach studyjnych do telewizji oraz radia, na których poznała tajniki pracy dziennikarza i filmowca. Film będzie niedługo dostępny w Internecie. Być może w przyszłości powstaną kolejne części o naszych lokalnych artystach, których nie brakuje a o których mieszkańcy nawet nie wiedzą.

fot. Magdalena Romanowska

Autor: wieruszow@radiosud.pl