28 lipca 2021, 10:27

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: WDK szuka monideł


Wieruszowski Dom Kultury zwraca się z prośbą do mieszkańców powiatu wieruszowskiego o pomoc w dotarciu do właścicieli pokolorowanych obrazów ślubnych zwanych monidłami. Z wypożyczonych od Państwa obrazów, chcemy przygotować wystawę, aby ocalić od zapomnienia dawną sztukę fotograficzną i pokazać młodym pokoleniom jej transformację. Chcemy w formie czasowej wystawy w WDK, zwrócić uwagę i przyjrzeć się temu fenomenowi fotografii ślubnej.


Jeśli wasi rodzice, babcie, ciocie, znajomi, posiadają monidło ślubne, prosimy o kontakt z WDK.( tel. 627841080 lub fb WDK, osobiście w domu kultury, wdk@wdkwieruszow.pl)
Wiele takich dawnych zbiorów pokrywa kurz na strychu. Możemy nadać tym pracom nowego blasku. Jeśli macie jakąś historię związaną z obrazem lub ślubem bohaterów- podzielcie się również.


Monidło to pokolorowane zdjęcie, najczęściej portretowe. Tradycja kolorowania fotografii sięga połowy XIX wieku. Kolorowanie czarno-białych zdjęć podnosiło walory estetyczne i upodabniało do malarstwa. Zamawiający oprócz usunięcia defektów urody mógł zażyczyć sobie zmianę fryzury, eleganckie ubranie, biżuterię.
Pomożecie nam współtworzyć tę niecodzienną wystawę?


Dostarczając nam monidło, prosimy o podanie danych kontaktowych na odwrocie obrazu.


Dziękujemy!
WDK


foto: źródło Internet


Autor: wieruszow@radiosud.pl