19 października 2019, 13:13

Teraz

18°

Rozrywka i oświata

A A A

Wodziczna: Promocja książki o Sanktuarium

Uroczystość z okazji 125-lecia sprowadzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do Wodzicznej odbyła się przed miejscowym Sanktuarium. Na wydarzenie zaprosiła poseł Bożena Henczyca wraz z Towarzystwem Społecznym Tilia oraz proboszcz Parafii w Trzcinicy i rektor dekanalnego Sanktuarium ks. Wiesław Cieplik.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście a także mieszkańcy miejscowości oraz Gminy Trzcinica. Wyjątkowym gościem była Aleksandra Smętek, córka kierownika szkoły Piotra Kawuli, która urodziła się kilka dni po posadzeniu przez jej ojca lipy wolności, symbolu Wodzicznej. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pod tytułem "Miejsca sakralne w parafii Trzcinica". Nagrodzono laureatów w dwóch kategoriach. W kategorii: Dzieci - I miejsce zdobył Aleksy Makosch, II miejsce Michał Matysiak a trzecie Ewa Więcek. Przyznano tez dwa wyróżnienia dla: Karoliny Więcek i Anny Więcek. W kategorii: Dorośli - I miejsce przyznano Dominice Adamskiej, II Kindze Płusce a trzecie Natali Wabnic- Maryniak. Nagrodę rektora sanktuarium ks.Wiesława Cieplika otrzymał Dominik Makosch a nagroda poseł Bożeny Henczycy trafiła do Emilii Kremer. Wszystkie prace podziwiać można było na specjalnej wystawie. Na pamiątkę uroczystości 125-lecia sprowadzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do Wodzicznej odbyła się promocja książki o sanktuarium autorstwa Bożeny Henczycy i ks. Wiesława Cieplika.

Napisaliśmy z księdzem kanonikiem album, historię naszego kościoła od samego początku, ze wszystkimi możliwymi dokumentami i zdjęciami. Powstało piękne dzieło, na pamiątkę  i promocję naszego fantastycznego miejsca. Cieszymy się, że utrwaliliśmy tą historię, która już zostanie dla pokoleń – mówiła Bożena Henczyca.

Może to nie jest jakaś wielka rzecz wydanie takiej książki, wydaje się, że to jest bardzo proste.  Ale rzeczywiście to  nam zajęło trochę czasu, żeby przygotować materiał, sprawdzić go. Sprawdzaliśmy go kilkakrotnie i za każdym razem znalazł się jakiś błąd. Chciałem podziękować Pani Poseł bo to ona mnie zmobilizowała do tej pracy. Myślałem, że to się nie uda, że będzie ciężko, tym bardziej, że było mało czasu.  Ale tak jakoś z bożą pomocą i ludzką daliśmy radę – powiedział ks. Cieplik.

Uświetnieniem wydarzenia w Wodzicznej był wspaniały koncert żeńskiego kwartetu smyczkowego Chilla Quartet. Podczas występu dominowała nowoczesność, dzięki której artystki pozwoliły słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory i pokazały, że współczesna muzyka może brzmieć dobrze również dla koneserów klasycznych brzmień. Zespół zaskoczył,nietypowymi aranżacjami, odkrył to co znane na nowo, zaskoczył odbiorców i zaraził dobrą energią. Promocja książki oraz wspaniały koncert mogły odbyć się dzięki środkom pozyskanym przez Towarzystwo Społeczne Tilia z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. W ramach konkursu otrzymano dofinansowanie 13 tysięcy złotych na realizację tego zadania.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl