25 kwietnia 2024, 01:03

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KOBYLA GÓRA: Wszystkie polskie służby prezentowały się nad zalewem

Pokazy, warsztaty, prelekcje oraz stoiska wielu służb, instytucji i urzędów – wszystko to znalazło się w programie Akademii Ratowniczej RENEGADE/SAREX, największego w Polsce pikniku ratowniczego. Drugi rok z rzędu impreza odbywała się w Kobylej Górze i przyciągnęła nad tamtejszy zalew tłumy chętnych do korzystania z wszystkich tych atrakcji. Piknik to wydarzenie towarzyszące, trwających od 17 do 26 maja, ćwiczeń taktyczno-specjalnych RENEGADE/SAREX-23 zakresu   przeciwdziałania   zagrożeniom   terrorystycznym   z   powietrza   oraz   prowadzeniu   akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. 
- Ćwiczenie  RENEGADE/SAREX jest największym ćwiczeniem krajowym z dziedziny ratownictwa morskiego i lądowego - podkreśla płk Marcin Szafraniec z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. - Wszystkie epizody dotyczą reagowania na zagrożenia powstałe w wyniku zdarzeń lotniczych oraz morskich i są ukierunkowane na koordynację działań wszystkich służb oraz wojska w zakresie poszukiwania i ratowania. 
Głównym organizatorem zarówno ćwiczeń, jak również Akademii Ratowniczej, jest  Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, wspierane m.in. przez Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą „Nocny tropiciel”, której lider Łukasz Mowczan nie ma wątpliwości, że Kobyla Góra to idealne lokalizacja dla tego rodzaju wydarzeń.
- Jest tu sprzyjający klimat, a przede wszystkim ogromny teren, który możemy wykorzystać – stwierdził. - Mamy wodę, górki, piękne polany i plaże. Dzięki temu możemy pokazać specyfikę pracy służb. Są ratownicy górniczy, wodni, morscy i lotniczy, wszystkie uczelnie związane z ratownictwem, wojsko, policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Ochrony Państwa. Tak naprawdę są tu wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a przede wszystkim za ratownictwo. 
Zdaniem wójta Kobylej Góry Wiesława Berskiego, tego typu imprezy niosą z sobą dużą wartość. 
- Powiedzmy sobie szczerze, że tak naprawdę w małych gminach i powiatach wiemy, że są policja, straż i pogotowie, a tymczasem służb jest dużo więcej i na pikniku można je zobaczyć oraz jaki sprzęt posiadają. 
Program pikniku ratowniczego wypełniony był po brzegi interesującymi propozycjami. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowało specjalne miasteczko zabaw dla dzieci oraz wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Na niebie pojawiły się wojskowe   śmigłowce   służby   ratowniczej   ASAR   oraz   Lotniczego   Pogotowia   Ratunkowego. Można było  zobaczyć   pokazy   ratownicze,   pożarnicze   oraz   antyterrorystyczne.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl