22 lipca 2024, 16:14

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

SPÓLE: Wybrano najsmaczniejsze ciasto Łódzkich Bieszczad

Piękne, kolorowe i kuszące podniebienia - w sobotnie popołudnie (08.06) w Spólu w gminie Galewice wybrano "Najsmaczniejsze ciasto Łódzkich Bieszczad". W pierwszej edycji konkursu dedykowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich zwyciężyli gospodarze wydarzenia. To jednak zasłużona nagroda, bowiem wszystkie smakołyki zostały spróbowane i ocenione przez niezależną komisję. 


Konkurs na Najsmaczniejsze Ciasto Łódzkich Bieszczad jest autorskim pomysłem sołtysa Andrzeja Łaciny. W sobotę na imprezie zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną i Koło Gospodyń Wiejskich ocenie poddano 13 ciast przygotowanych domowym sposobem, często na bazie składników, które można spotkać w naturalnym otoczeniu najbliższej okolicy. W jury zasiedli: zastępca burmistrza Wieruszowa Marta Siubijak, nauczycielka Technologii Żywienia z ZSCKR w Lututowie Ewa Miś oraz mistrz cukiernictwa Andrzej Bartoszek. Po zaprezentowaniu wszystkich konkursowych dań, jury jednomyślnie przyznało pierwsze miejsce dla KGW Spóle. Drugim najsmaczniejszym ciastem okazało się to serwowane przez KGW "Niesobianki" z Kuźnicy Skakawskiej. Trzecie miejsce wywalczyły panie z KGW Niwiska. Warto dodać, że to najmłodsze koło, bo działa dopiero od kilku miesięcy. Specjalne wyróżnienia za odniesienie do tradycji i wyróżniający się wygląd wypieków trafiły do KGW Jutrków i KGW Jeziorna.  


Organizatorzy wspólnie ze sponsorami przyznali nagrody finansowe w wysokości 500, 400 i 300 zł a także po 100 zł za wyróżnienia. Podczas imprezy wiele osób wsparło zbiórkę do puszki na rzecz Franka Strózika z gminy Czastary, który ponownie musi przejść operację serca. W ramach sobotniej imprezy nieco wcześniej odbył się "Spacer z Mistrzem", czyli zawody nordic walking, była też wspólna biesiada i różne aktywności na powietrzu.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl