22 lipca 2024, 16:01

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Zaczytana młodzież ma swoje miejsce

Strzałem w dziesiątkę okazało się uruchomienie w ostrzeszowskiej Bibliotece Publicznej „Młodzieżowego Klubu Miłośników Książki”. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów miejscowych szkół ponadpodstawowych, o czym świadczy frekwencja na kolejnych spotkaniach. Potwierdza to założycielka klubu Paulina Drożak.
- Jest to wielka radość, widać, że nasz klub się rozrasta. Ze spotkania na spotkanie jest nas coraz więcej. Spotykamy się raz w miesiącu, zazwyczaj jest to ostatni wtorek miesiąca o godzinie 15.00. Najczęściej w czytelni dla dorosłych, ale postanowiliśmy sobie ostatnio zrobić mały piknik. Wybraliśmy się za budynek biblioteki, żeby wraz z młodzieżą, oprócz dyskusji o książkach, wspólnie poświętować i cieszyć się piękną pogodą.
Aktualnie w rozmowach o literaturze, ale też filmie i sztuce w ogóle regularnie bierze udział kilkanaście osób. To przedstawiciele wszystkich miejscowych szkół średnich, a największą reprezentację ma, sąsiadujące z biblioteką, I Liceum Ogólnokształcące.
- Są stali członkowie, ale ciągle dochodzi do nas ktoś nowy – podkreśla P. Drożak. - Bardzo mnie cieszy, że najczęściej są to te same twarze, a dodatkowo nowe osoby.
Aby wziąć udział w dyskusji nie jest konieczne przeczytanie zaproponowanej przez organizatorów książki. Najważniejsze to możliwość spotkania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
- Nie ma kartkówek, nie ma żadnych przepytywań, choć oczywiście dyskusja jest o wiele bardziej emocjonująca, kiedy więcej osób przeczyta – uważa bibliotekarka. - Są różne opinie, to się podobało, to się nie podobało, ale oczywiście jak ktoś nie przeczytał, to też jest bardzo mile widziany.
Powodzenie klubu na najlepszy dowód na to, że młodzi ludzie wciąż widzą dużą wartość w obcowaniu z książkami.
- Mamy taki obraz młodzieży, która tylko idzie i patrzy w telefony, a chyba więcej dorosłych patrzy w telefony – mówi założycielka klubu. - Młodzież jest zaczytana, uwielbia czytać i czyta bardzo różnoraką literaturę. Jestem pod wrażeniem i z każdego spotkania wychodzę umocniona i w bardzo optymistycznym nastroju. Wiem, że ta młodzież jest fantastyczna i wiele dobrego może zdziałać.
Najbliższe spotkanie „Młodzieżowego Klubu Miłośników Książki” już 18 czerwca, a kolejne w lipcu i sierpniu, kiedy tematem przewodnim ma być słynna „Diuna”. Zapraszamy zarówno dotychczasowych członków klubu, jak również tych, którzy chcieliby do nich dołączyć.


Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl