17 września 2019, 10:13

Teraz

15°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Złoty jubileusz Muzeum Regionalnego

Już po raz kolejny Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie włączyło się w ogólnopolską akcję „Noc Muzeów”. Tym razem jednak wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ połączone było z obchodami 50-lecia powstania placówki. Już dawno żadne wydarzenie organizowane w ostrzeszowskim Ratuszu nie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Podwójna okazja sprawiła, że na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko stali bywalcy, ale też osoby, które z różnych powodów goszczą tam rzadziej. W efekcie, sala ślubów z trudem pomieściła wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego wieczoru na zwiedzaniu i wspominaniu. Atrakcją dodatkową był, bardzo ciepło przyjęty przez publiczność koncert mistrza akordeonu Tomasza Drabiny, który zaprezentował m.in. argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki i melodie bałkańskie. Po zakończeniu występu głos zabrała kierownik Mirosława Rzepecka, która przypomniała zebranym historię Muzeum Regionalnego.
-Pierwszy pomysł założenia muzeum w Ostrzeszowie wysunął już w 1931 roku Stanisław Czernik. Jednak wtedy rozeszło się to jakoś po kościach. Muzeum w okresie międzywojennym nie powstało w naszym mieście, ale żył już wtedy i myślę, że pasję zbieraczą pielęgnował i wynajdywał różne ciekawostki na temat naszego miasta oraz regionu Władysław Golus. Od 1958 roku zaczął in swoje zbiory udostępniać, najpierw w swoim domu, później w ratuszowej sali. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, w 1965 roku przekazał swoje zbiory miastu Ostrzeszów i utworzono Izbę Pamiątek.
Kilka lat później, bo w roku 1969 podjęto decyzję, by na tej bazie utworzyć muzeum na drugim piętrze Ratusza. Dekadę później przeniesiono je na parter budynku, która to lokalizacja okazała się już stałą. Po Władysławie Golusie, stanowisko kustosz zajmowali Józef Michlik, Józef Janas i wreszcie M. Rzepecka. Jubileusz stał się okazją do tego, by uhonorować tych, którzy na przestrzeni ostatniego półwiecza budowali świetność Muzeum Regionalnego. Na grobach nieżyjących zapłonęły znicze, a pozostali odebrali specjalnie na tę okazję przygotowane upominki. Pamiątkowe zegary trafiły do rąk J. Janasa, Jana Taylora, Jana Marka Cieplika, Stanisława Wabnica, Pawłą Komorowskiego, Stanisława Kulawiaka i Grzegorza Kosmali. Bez nich muzealne zbiory nie byłyby tak bogate, a wystawy tak ciekawe. Ponadto zwiedzającym udostępniono dwie okolicznościowe ekspozycję. Na pierwszej zgromadzono fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia ostatniego 50-lecia, w tym historyczną wizytę premiera Norwegii Jensa Stoltenberga w 2007 roku. Była ona efektem działań zapoczątkowanych na początku lat 80. XXw. przez śp. Eyvindta Grundta, Norwega, którego pamięci poświęcono drugą z jubileuszowych wystaw. Trafił do Ostrzeszowa badając wojenne losy swojego ojca i głównie dzięki niemu powstała tutaj w 1996 roku stała ekspozycja „Jeńcy norwescy w oflagu XXIC”. Jak na urodziny przystało, podczas sobotniej uroczystości nie zabrakło kwiatów, prezentów i życzeń, a także okazałego tortu dla wszystkich gości. Dodajmy, że obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie jest ponad 9.000 eksponatów. Większość z nich to dary mieszkańców Ostrzeszowa i osób, których życiowe drogi połączyły się z tym miastem.

Autor: