9 lipca 2020, 14:06

Teraz

20°

Rozrywka i oświata

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Znamię! Znam je? - czyli Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka

Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. To pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę stwierdzonych przypadków. Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Aż 80% chorych na czerniaki umiera z powodu choroby. Jest on też jednym     z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania. 

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka to program edukacyjno-informacyjny organizowanym przez działające przy Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Studenckie Koło Naukowe „Onkoma”, we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Głównym celem tego programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka. Program edukuje w zakresie czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. Wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Łęka Opatowska biorą udział w tym programie. Zajęcia  z zakresu profilaktyki czerniaka były realizowane przez 5 nauczycieli, a uczestniczyło w nich  łącznie 125 uczniów z klas 7 i 8. W tym roku hasło przewodnie programu to „Znamię! Znam je?”. Dzięki lekcjom młodzież nabyła umiejętność rozróżnienia znamienia od czerniaka oraz poznała zasady samobadania skóry. Przede wszystkim jednak uczniowie poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka  oraz zasady ochrony przed nowotworem. Nabyta wiedza ma kluczowe znaczenie w ochronie ich samych przed zachorowaniem.

Przypadający w Polsce od 24 do 30 maja „Tydzień Świadomości Czerniaka” to czas kampanii społecznej, dlatego materiały edukacyjne trafiły też do pozostałych członków społeczności szkolnych, a także rodziców. Za pośrednictwem stron internetowych oraz kanałów społecznościowych temat ten zaistniał też w społeczności lokalnej. Niniejszy artykuł ma również za zadnie promować wiedzę na temat profilaktyki czerniaka. Dlatego zachęcam do zapoznania się z materiałami informacyjnymi zamieszczonymi jako załączniki do artykułu. Pamiętajmy, że to profilaktyka jest najlepszą inwestycją w zdrowie!

Gminny Koordynator Programu - Renata Klepacz

Autor: redakcja@radiosud.pl