17 kwietnia 2024, 08:43

Teraz

Sport

A A A

BIEGI: Rekordowy Bieg Prosną w Wyszanowie

115 biegaczy z Polski oraz z zagranicy zameldowało się na mecie V. Ogólnopolskiego Biegu Rzeką Prosną w Wyszanowie. Sportowa impreza, której organizatorem po raz kolejny była gazeta „Łącznik”, portal tugazeta.pl oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Wyszanowa przyciągnęła na trasę zawodów rekordową liczbę mieszkańców.

Nietypowy bieg tradycyjnie w samo południe wystartował w Kowalówce. Uczestnicy rywalizacji oprócz przebiegnięcia 3 km korytem rzeki Prosny musieli zaliczyć 5-kilometrową trasę lądem, gdzie również czekały niełatwe przeszkody. Tym razem wydarzeniem towarzyszącym imprezie był prawdopodobnie pierwszy na świecie koncert orkiestry dętej w rzece. Muzycy z Dzietrzkowic pod batutą kapelmistrza, Damiana Janasa bardzo dzielnie dopingowali biegaczom, podobnie zresztą zachowywali się kibice, którzy z wielkim entuzjazmem witali na moście kolejnych zawodników. Jako pierwszy linię mety na wyszanowskim boisku przekroczył Piotr Łobodziński z Bielska Podlaskiego, który miał na swoim koncie dwa zwycięstwa podczas poprzednich edycji. – Było super, leży mi ta trasa. Zawsze jest tutaj fajna pogoda – komentował chwilę po tryumfie. – Ostatnio było 35 stopni a dzisiaj było optymalnie. Moim założeniem było, aby zrobić przewagę w rzece. Trasa jest nieco zmodyfikowana, dlatego chciałem zrobić minutę przewagi nad Ukraińcami. Potem kontrolowałem wszystko i myślę, że ta przewaga nie spadała tylko rosła.


Jako pierwsza kobieta na mecie pojawiła się Valentyna Kaliarska z Ukrainy. – Trasa była bardzo fajna i impreza jest bardzo fajna. Było ciężko, ale było warto.


Najlepsi zawodnicy w obu kategoriach otrzymali nagrody finansowe w wysokości 2 tys. zł (I), 1 tys. zł (II) oraz 500 zł (III). Organizacja imprezy oraz przebieg wszystkich wydarzeń odbywających się w weekend w Wyszanowie był możliwy dzięki licznemu gronu lokalnych przedsiębiorców oraz społeczników, którzy co roku aktywnie włączają się w przygotowania.

fot. R. Zych

Autor: wieruszow@radiosud.pl