28 marca 2024, 20:58

10°

TENIS STOŁOWY: Drugie miejsce Kasendry w Grand Prix Polski

W Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w Międzyzdrojach odbyło się ostatnie 9 Grand Prix Polski Weteranów w Tenisie Stołowym. Kolejny duży sukces osiągnął Jan Kasendra, który w kategorii M60 czyli 60-64 lata zajął wspaniałe 2 miejsce. Wysoką formę z turnieju open Mistrzostw Polski Amatorów w Toruniu potwierdził już w 1 dniu wygrywając swoją grupę uzyskując tym samym bezpośredni awans do turnieju głównego. W pierwszym meczu grupowym pokonał jednego z faworytów, 2 zawodnika 8 Grand Prix Polski, aktualnego reprezentanta drugoligowego LUKS Węgierska Górka Mirosława Lewczuka z Świętochłowic. Kępnianin rozpoczął znakomicie to spotkanie od wyraźnego zwycięstwa 11:4 w 1 secie. W drugim mimo ciągłego prowadzenia uległ na przewagi 10:12. W 3 secie rywal przejął inicjatywę i zwyciężył w nim 11:8. Czwarty set znowu należał do Kasendry, który zakończył go zdecydowanie 11:3. W decydującym  miał już piłkę meczową przy stanie 10:4, ale ostatecznie zwyciężył 11:7 i w całym meczu 3:2. W drugim pojedynku zmierzył się z przedstawicielem zespołu II ligi STS Wulmar Słubice Mieczysławem Marciniakiem, który aktualnie gra w drugiej drużynie tego klubu występującej w 4 lidze. Co prawda Kasendra przegrał 1 seta 8:11, ale 3 kolejne rozstrzygnął na swoją korzyść 11:3, 11:8, 11:2. Należy dodać, że w drodze do finału nie przegrał żadnego meczu zwyciężając wyraźnie Wojciecha Sokalskiego (KTS Jelenia Góra-III liga) 3:0 (11:3, 11:6, 11:5), po zaciętym boju Antoniego Biedziuka ze Szczecinka 3:2 (13:11, 5:11, 12:10, 5:11, 11:4) oraz w spotkaniu o awans do finału grającego w III lidze w 2 zespole drugoligowego UKS Champion Police Roberta Wymiatała 3:0 (11:8, 11:7, 11:8). W tym miejscu można zauważyć, że rywal ten nieoczekiwanie pokonał wicelidera rankingu Grand Prix Polski Weteranów- drugoligowca Roberta Madeja (LUKS Węgierska Górka). W finale czekał na Kasendrę absolutny lider rankingu, były zawodnik drużyny wicemistrza Polski Ekstraklasy tenisa stołowego MKS Zagłębie Lubin, aktualnie reprezentant drugoligowego LZS SKS Raszówka- Leszek Goliński. W tegorocznej edycji startował Goliński 4 razy i czterokrotnie zwyciężał. Kępiński pasjonat tenisa stołowego mimo porażki 0:3 stoczył z tak doświadczonym rywalem wyrównany pojedynek, gdyż w 1 secie miał piłki setowe i uległ 11:13. Natomiast w dwóch pozostałych przegrał końcówki, obie 8:11. Biorąc pod uwagę, że Kasendra praktycznie debiutuje w tej edycji Grand Prix Polski Weteranów a już w 3 występie znalazł się na 2 stopniu podium należy uznać jego wynik za znakomite osiągnięcie. O wysokiej randze turnieju może świadczyć fakt, że kategorię kobiet 60-64 lata wygrała wielokrotna reprezentantka Polski, 4-krotna Mistrzyni Polski seniorek oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w deblu Jolanta Szatko-Nowak. W zawodach rywalizowało 189 zawodników i zawodniczek w 11 kategoriach wiekowych. Teraz przed nestorami tenisa stołowego w naszym kraju mistrzostwa Polski, które w dniach 03-05. 06. 2022 r. zostaną rozegrane w Gliwicach. Miesiąc później, bo na przełomie czerwca i lipca we włoskim Rimini odbędą się Mistrzostwa Europy Weteranów. Triumfatorami zmagań w Międzyzdrojach zostali: Anna Wnęk (kobiety 40-49 lat), Elżbieta Kazberuk (kobiety 50-59 lat), Jolanta Szatko-Nowak (kobiety 60-64 lat), Alicja Skrzypicka (kobiety 65-74 lat), Michał Wojewódka (mężczyźni 40-49 lat), Krzysztof Piński (mężczyźni 50-59 lat), Leszek Goliński (mężczyźni 60-64 lat), Marek Andrzejczak (mężczyźni 65-69 lat), Michał Wolny (mężczyźni 70-74 lat), Franciszek Dulkowski (mężczyźni 75-79 lat) i Henryk Glura (mężczyźni od 80 lat).

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl