6 czerwca 2020, 00:56

Teraz

12°

Sport

A A A

PIERWSZA POMOC: Drużyna LO nr 1 z Kępna Mistrzyniami Polski!

W tym roku drużyna pierwszej pomocy działająca przy Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie bez problemów poradziła sobie z pierwszym etapem ogólnopolskich mistrzostw pierwszej pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, który odbył się w Kaliszu i awansowała do etapu okręgowego, obejmującego całe województwo.

Dziewczyny musiały zmierzyć się już z wieloma stacjami pozorowanymi i wykazać się szeregiem praktycznych umiejętności, w tym opatrywania wszelkiego rodzaju ran, krwotoków czy złamań. Pomimo srogich sędziów i dużej konkurencji w Poznaniu drużyna okazała się być najlepsza, pokonując między innymi zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, dzierżący na tamtą chwilę mistrzostwo Polski zdobyte w zeszłorocznej edycji zawodów. Tym sposobem drużyna awansowała do ostatniego, ogólnopolskiego etapu mistrzostw, który odbywał się w dniach 6-9 czerwca w Płocku.

Na Mazowszu drużyna miała szansę uczestniczyć w hucznych obchodach setnej rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, w trakcie których zawodnicy utworzyli ogromny, żywy, czerwony krzyż i obejrzeli przygotowane przez aktorów z lokalnego teatru inscenizacje przedstawiające historię i funkcjonowanie PCK.

8 czerwca, w sobotę, na starówce, wzgórzu tumskim i nadwiślańskich pobrzeżach miały miejsce faktyczne zawody. Drużyny z całej Polski stanęły przed ogromnym wyzwaniem - 16 stacji, na każdej kilku poszkodowanych, pomiędzy jedną, a drugą stacją jedynie kilka minut na przepakowanie i zmianę lokalizacji, bardzo wysoka temperatura, bieg, noszenie ciężkich apteczek i plecaków, a na końcu także burza i ulewa. W takich warunkach zawodnicy udzielali pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego (zderzenie autobusu z motocyklem), pożaru, upadku z wysokości, podtopienia, bójki i wielu, wielu innych. Stacją, która najbardziej zapadła drużynom w pamięć była stacja numer 10, na której pomocy bez użycia apteczek należało udzielić pięciu rannym żołnierzom z ranami głowy, klatki piersiowej, brzucha, twarzy i amputacją nogi. Ostatecznie po 6 godzinach zmagań i podsumowaniu zawodów sędziowie ogłosili wyniki - drużyna z Wielkopolski zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce tuż przed drużynami z województw Kujawsko-Pomorskiego i Łódzkiego.

Miano Mistrzyń Polski w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej PCK wywalczone zostało przez drużynę z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie w składzie: Bogumiła Pruchnicka, Karolina Krzywiecka (kapitan), Vanessa Długowska, Ewelina Dąbrowska, Matylda Polańska, Kinga Brylak. Opiekunem drużyny była Edyta Rybczyńska.


źródło: LO nr 1 w Kępnie

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl