14 lipca 2024, 06:31

Teraz

17°

Sport

A A A

HOKEJ PODWODNY: Ostrzeszowianki pojadą na Mistrzostwa Świata!

Kolejny sukces na koncie drużyny hokeja podwodnego Szuwary Ostrzeszów. Dwie jego zawodniczki, siostry Zuzanna i Katarzyna Dominik, zostały powołane do juniorskiej kadry narodowej U24, która w lipcu przyszłego roku wystąpi na Mistrzostwach Świata w Malezji. Aby wyjazd mógł dojść do skutku potrzebne są jednak pieniądze. W Internecie trwa zbiórka na ten cel. Szuwary Ostrzeszów wraz z Bałtyckimi Fokami z Gdańska, Piranią Wrocław i Aquariusem Bełchatów tworzy ścisłą krajową czołówkę. Nic więc dziwnego, że kadrę narodową tworzą hokeiści z tych właśnie ekip. 
- Już od roku organizowane są przez Polski Związek Hokeja Podwodnego zgrupowania dla zawodników z całego kraju - mówi Z. Dominik. - Na początku odbywały się w Bełchatowie, a od września odbywają się w Centralnym Ośrodku Sportowym w Wałczu i ich poziom znacznie się podniósł. Silny nacisk został położony właśnie na kadrę juniorską, żeby w następne wakacje mogła ona wyjechać na mistrzostwa. 
W swojej kategorii wiekowej ostrzeszowianki były niemal murowanymi kandydatkami do powołania.
- Nie ukrywam, że w kategorii poniżej 24 my z Kasią mamy chyba największe doświadczenie, czasowo i turniejowo – przyznaje nasza rozmówczyni. - To, że jako Polish Ladies jeździmy z dziewczynami na zagraniczne turnieje daje duży plus dla drużyny. Jesteśmy lepiej zgrane. 
Zuzanna trenuje hokej podwodny od roku 2017, młodsza o trzy lata Katarzyna rozpoczęła swoją przygodę nieco później. Obie poszły w ślady swojego starszego brata.
- Cała nasz trójka rodzeństwa trenowała kiedyś pływanie na „Oceaniku”, więc mieliśmy dobrą podstawę i zawsze nas ciągnęło do wody. Nie ukrywam, że po jakimś czasie trochę nam się znudziło pływanie, a hokej jest fajną alternatywą. Nie pływa się w kółko tylko coś się dzieje. Trzeba mieć dobrą wydolność, co uzyskaliśmy dzięki pływaniu. Poza tym jest fajna atmosfera, niemal rodzinna, nie tylko w Ostrzeszowie, ale też poza Ostrzeszowem. 
Rozwijana konsekwentnie pasja i systematycznie zdobywane doświadczenie zaprowadziły dziewczyny wprost do kadry narodowej. Co więcej, Zuzanna została mianowana przez trenerów na kapitana zespołu, który podczas przyszłorocznych wakacji rywalizować będzie na basenach w Kuala Lumpur. Taki wyjazd wiąże się jednak z poważnymi kosztami rzędu 80 tysięcy złotych, z których znaczna część leży po stronie samych zawodniczek i ich rodzin. Aby jej wesprzeć warto zainteresować się zbiórką pt. „Mistrzostwa Świata hokeja podwodnego w Malezji” TUTAJ


Fot. Polski Związek Hokeja Podwodnego 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl