23 lipca 2019, 16:19

Teraz

23°

Sport

A A A

KOLARSTWO MTB: Dobre starty w kraju i zagranicą

W chłodne i bardziej zimowe niż wiosenne, sobotnie przedpołudnie, drużyna UKS Sport Bralin w składzie: Julita Mendel, Rafał Noculak i Michał Głowik, startowała w Bikemaratonie w Miękini koła Wrocławia, zdobywając III miejsce w klasyfikacji drużyn młodzieżowych.

O miejsce na pudle "Biało-Czerwono-Czarni" stoczyli walkę z wrocławskim Mitutoyo. Wynik 785 do 784 punktów dla UKS-u świadczy, że liczyła się każda sekunda. Indywidualnie zawodniczka UKS Sport Bralin Julita , w swoim tegorocznym debiucie, na dystansie classic, liczącym 32 km, w kategorii juniorek zdobyła pierwsze miejsce. Natomiast w ogólnej stawce sklasyfikowanych na tym dystansie 131 kobiet, Julita była 13-ta.
- Było trochę stresu, aczkolwiek myślę, że bardziej stresowałam się pogodą i tym żeby dopisały warunki atmosferyczne niż trasą, bo czułam, że jestem przygotowana na tak długi dystans. Spodziewałam się dobrego wyniku, ale nie że uda mi się wygrać ten dystans w tej kategorii wiekowej - powiedziała nam wyraźnie zadowolona z wyniki Julia Mendel.
Najmłodszy reprezentant UKS-u Rafał Noculak, na dystansie FUN liczącym 19 km, zdecydowanie wygrał w kategorii wiekowej do 12 lat, a w całym wyścigu, w rywalizacji z dorosłymi, przyjechał na 4 pozycji w stawce 200 zawodników. Tradycyjnie już na trasie Bikemaratonu świetnie spisał się Michał Głowik. Na dystansie classic, w kategorii juniorów, zajął 3 miejsce. W całym wyścigu na tym dystansie w stawce 882 zawodników, Michał sklasyfikowany został na 10 pozycji .
To nie wszystkie występy zawodników z Bralina. Dwójka kolarzy zdecydowała się na zagraniczne wojaże, startując w Turciańskich Teplicach, w Pucharze Słowacji. W zawodach tych brali udział kolarze górscy ze Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Łotwy, Austrii, Francji oraz Polski. W wyścigu młodzików - który warto podkreślić, odbywał się na tej samej trasie, co wyścig kategorii elity - wśród 43 zawodników, reprezentant UKS-u, Beniamin Dąbrowski, dojechał na metę na 3 pozycji. Warto zaznaczyć, że od kilku lat w pucharze Słowacji młodsze kategorie wiekowe, uczestniczą w konkurencjach technicznych, których rezultaty korygują wyniki uzyskane podczas wyścigu. To niespotykane rozwiązanie rywalizacji w światku kolarstwa górskiego. Beniamin startując pierwszy raz w tego typu konkurencjach, z 15 przeszkód aż 9 pokonał bezbłędnie. Niestety skrupulatni sędziowie dopatrzyli się błędów na 6 przeszkodach, za co otrzymał w sumie karną minutę i 12 sekund, co w łącznej klasyfikacji zepchnęło go na 7 lokatę.
W wyścigu juniorek rywalizowała w bardzo międzynarodowym gronie Milena Drelak. Był to jej drugi w tym roku wyścig rangi UCI. Milena jadąc swoim równym, mocnym tempem, przez większość dystansu utrzymywała 5 lokatę i budowała przewagę nad pozostałymi zawodniczkami. Wyścig juniorek o Puchar Słowacji wygrała Matylda Szczecińska z WKK Warszawa, a Mila zakończyła wyścig na 5 pozycji, dorzucając do klasyfikacji UCI kolejne punkty, które już dziś gwarantują jej możliwości startu w prestiżowej imprezie "Juniors Series".

Autor: arek.skiba@radiosud.pl