14 lipca 2024, 12:21

Teraz

23°

Sport

A A A

BIEGI: Lututowski Bieg Wolności

Tomasz Juszczak z Niemierzyna zwyciężył w Lututowskim Biegu Wolności. Wydarzenie mające na celu upamiętnienie bohaterstwa powstańców styczniowych rozgrywało się od niedzielnego przedpołudnia na terenie gminy Lututów. 


Przy ul. Powstańców Styczniowych, pod obeliskiem przy lesie, zgromadzili się przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych a także wielu delegacji. Wydarzenie, podobnie jak w poprzednich latach, doszło do skutku dzięki współpracy Rejonowego Banku Spółdzielczego z Urzędem Miejskim w Lututowie, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Parafią św. Apostołów Piotra i Pawła, Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lututowie, Sołectwa Piaski i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. 


Kolejna edycja Lututowskiego Biegu Wolności tradycyjnie rozpoczęła się od polowej mszy, której przewodniczył dziekan ks. Waldemar Gruszka. Na miejscu nie zabrakło historycznych odniesień do miejscowych potyczek rozgrywających się w czasie Powstania Styczniowego. Wszystkich gości i przede wszystkim biegaczy przywitali wspólnie burmistrz Marek Pikuła oraz prezes RBS Tomasz Klimecki. 


Organizatorzy nie zapomnieli o złożeniu wiązanek kwiatów oraz zniczy pod obeliskiem. Rangę uroczystości podnieśli swoją obecnością w strojach z epoki przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego "Gloria Victis". 


Następnie startowali biegacze w 6 kategoriach wiekowych. Na samym początku symboliczny dystans przemierzyły osoby niepełnosprawne, dalej byli przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych oraz wszyscy zainteresowani w kategorii open. Tutaj dystans wynosił już 7 km. Tradycyjnie zadbano o atrakcyjne nagrody rzeczowe, które zaraz po wydarzeniu trafiły do najlepszych. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl