24 stycznia 2021, 22:11

Teraz

-1°

Sport

A A A

MODELARSTWO: Międzynarodowe ślizgi w Kępnie

W miniony weekend na terenie Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Międzynarodowe Zawody Modeli Ślizgowych klas FSR-V, H,O. Była to trzecia runda eliminacji do Mistrzostw Polski.

Impreza w pełni się udała, bowiem warunki pogodowe (bezwietrznie) pozwoliły uczestnikom zaprezentować swoje umiejętności. Zdalnie sterowane modele łodzi odpala się przy pomocy zwykłego akumulatora. Każdy wyścig trwa 30 minut. Wygrywa ten, kto w tym czasie zrobi najwięcej okrążeń. Ewentualne wywrotki to strata zawodnika. Sprzęt, którego używają zawodnicy, jest bardzo drogi. Sam silnik kosztuje około 2 tys. zł. Za łódkę trzeba zapłacić 1-1,2 tys. zł, a za paliwo na jeden start - 50 zł. Ale sprzęt to nie wszystko. Trzeba jeszcze popisać się zręcznością w prowadzeniu modelu po wodzie. Spryt jest ważny, bo wystarczył ułamek braku koncentracji i jednostka nie dopływała do mety. Trzeba później ją wyławiać, bo np. ich właściciele źle obliczyli kąt zwrotu i model się wywraca. Organizatorami kępińskich zawodów byli: Kamil Abram i Ryszard Dziergwa.

Na starcie było jednak więcej akcentów z regionu. W zawodach bowiem wystartował Andrzej Dembecki z Ochędzyna oraz pochodzący z Kępna, a mieszkający we Wrocławiu: Maciej Szymański i Piotr Szymański. - Już 10 lat temu wyprowadziłem się z Kępna, ale bardzo chętnie tutaj wracam. Teraz koledzy Abram i Dziergwa przejęli po mnie pałeczkę i organizują tutaj zawody. Są to eliminacje do Mistrzostw Polski, które rozegrane będą 18 września w Skoroszowie pod Wrocławiem. Do Kępna na zawody chętnie przyjeżdżają wszyscy, bo woda jest spokojna i są dobre warunki do pływania - powiedział Radiu SUD Maciej Szymański, którego syn Piotr poszedł w ślady ojca i zdobywa laury w tym sporcie.

- Piotrek już dawno temu mnie przerósł. Został 4 lata temu wicemistrzem Świata, a później brązowym medalistom tej imprezy. Miesiąc temu został wicemistrzem Europy. Jest młodszy, ma szybszy refleks, szybciej pływa i reaguje na wodzie. Ja staram się teraz te łódki przygotowywać, a on jest w naszym teamie jakby rajdowym pływakiem - dodał Maciej Szymański. Zawody zostały zdominowane przez uczestników z naszego regionu.

Klasa FSR 3,5 senior
1. Andrzej Dembecki
2. Ryszard Dziergwa
3. Maciej Szymański

Klasa FSR 3,5 junior
1.Piotr Perlikowski
2.Armand Surtel
3. Mikolaj Sobczyk

FSR 7,5 Senior
1.Piotr Kozimor
2.Piotr Szymanski
3.Ryszard Dziergwa

FSR 7,5 Junior
1. Maciej Ostrowski
2. Franciszek Ciechanski

FSR 15
1.Franciszek Ciechanski
2. Piotr Kozimor
3. Wiktor Polanica

Klasę FSR-H 3,5 i FSR-H 7,5 wygrał Piotr Jarząbek

FSR - O 3,5
1. Mikolaj Sobczyk
2. Piotr Gajek

FSR -O 27
1. Tadeusz Fedor
2. Artur Fedor

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~Organizator : Nic traconego zapraszamy w przyszłym roku w tym samym terminie.

    23:02, 30 sierpnia 2016, | odpowiedz
  • ~Gosc : Szkoda że impreza nie była tak nagłośniona...

    17:31, 30 sierpnia 2016, | odpowiedz