26 września 2020, 14:24

Teraz

13°

Sport

A A A

MODELE PŁYWAJĄCE: Brąz na Mistrzostwach Europy

Z brązowym medalem oraz tytułem drugiego Wicemistrza Europy wrócił Łukasz Dembecki z Mistrzostw Europy modeli ślizgów, które były rozgrywane w Polsce w miejscowości Jawor. Rywalizacja rozpoczęła się 15 lipca i trwała 9 dni.

Do Jawora przybyli walczyć o trofea modelarze z dziesięciu reprezentacji narodowych, m.in. z Czech, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i ze Szwecji . Uroczystość otwarcia odbyła się na jaworskim rynku. Po zakończeniu weryfikacji zawodników i sprzętu rozpoczęły się Mistrzostwa. Łukasz Dembecki startował w klasach FSR V 3,5 i V 7,5, Andrzej Dembecki w klasie V 3,5 . Po pierwszych eliminacjach nie było tak źle. - Jedynie w V 7,5 wywrotka na fali oddaliła finał - wspominają nasi reprezentanci.

W następnych eliminacjach, w tej samej kategorii, trudy startów nie wytrzymał silnik. Za to w klasach V 3,5 Łukasz do finału plasował się na IV miejscu a Andrzej na VIII. - Przed finałem mieliśmy jeden dzień, wykorzystując go na ostateczny szlif modeli. Trud, jaki włożyliśmy, przyniósł bardzo dobry finał. Po raz pierwszy udało się wywalczyć tytuł drugiego Wicemistrza Europy, przegrywając ze zwycięzcą, przedstawicielem Szwecji, o 11 sekund . Do drugiego zawodnika z reprezentacji Niemiec, również utytułowanego mistrza, zabrakło jedynie ułamka sekundy.

Tak dobrze dawno nie było

Takiego dobrego finału nie pamiętają najstarsi zawodnicy . Wspomniana wcześniej trójka realizuje okrążenie w 20 sekund, co w 30 minutach biegu finałowego dało wynik 83 okrążeń. Po odczytaniu oficjalnych wyników chętnych do wrzucenia Łukasza do wody wraz z modelem nie brakowało (taka tradycja). Później, w obecności trzech sędziów, nastąpił pomiar pojemności silnika. Ten etap przeszedł pomyślnie. Ostatecznie Andrzej zajął 11 miejsce. - Gdyby nie zderzenie z zawodnikiem z Białorusi wynik mógłby być lepszy – komentuje.

Uroczyste zakończenie i wręczenie medali odbyło się na jaworskim rynku. Burmistrz Miasta i przewodniczący międzynarodowej organizacji NAVIGA oznajmili , że w przyszłym roku Polska będzie organizować Mistrzostwa Świata na tym samym akwenie.

Łukasz i Andrzej Dembeccy dziękują gminie Wieruszów za wsparcie finansowe na zakup sprzętu. - Nie możemy też zapomnieć o Panu Lasocie z Mieleszynka oraz Panu Kasprzak z Kowalówki, którzy bardzo chętnie udostępniają nam akweny do treningów. Dzięki takiej pomocy możemy być wśród najlepszych – dodają.

Autor: wieruszow@radiosud.pl