16°

Sport

A A A

TENIS STOŁOWY: Nasi na podium Mistrzostw Polski Nauczycieli

W hali sportowej  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi odbyły się XXXIII Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Duży  sukces  osiągnęli: nauczycielka wychowania fizycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie a zarazem opiekun dzieci i młodzieży klubu tenisa stołowego LZS Olszowa- Joanna Kalarus, nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1w Kępnie Adam Żłobiński z Trzcinicy oraz emerytowany nauczyciel plastyki i języka niemieckiego Jan Kasendra z Kępna, którzy znaleźli się na podium w swoich kategoriach wiekowych. Joanna Kalarus w kategorii kobiet 41-50 lat zajęła znakomite 2 miejsce a przegrała tylko jeden mecz z wielokrotną mistrzynią Polski nauczycieli Marzeną Jasińską z Olecka. Najcenniejsze zwycięstwo 3:2 odniosła po zaciętej walce z brązową medalistką Mistrzostw Świata w racketlonie (4 rakiety-tenis stołowy, badminton, tenis ziemny, squash) Małgorzatą Miką z Wejherowa. Debiutujący w imprezie nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1w Kępnie Adam Żłobiński musiał uznać wyższość byłego mistrza Polski Krzysztofa Grzyba oraz podwójnego wicemistrza Polski Roberta Karnieja i zakończył zmagania na zaszczytnym 3 miejscu. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Amatorów a ostatnio również Grand Prix Polski Weteranów Jan Kasendra wygrał najpierw zdecydowanie swoją grupę. Uczynił to w imponującym stylu, gdyż pokonał wszystkich swoich przeciwników po 3:0. W ćwierćfinale pokonał 3:1Waldemara Nowakowskiego z Częstochowy a w półfinale spotkał się z obrońcą tytułu aktualnym 2-ligowcem (w przeszłości byłym zawodnikiem 1 ligi) Pawłem Małkusem z Konina, któremu uległ 1:3. Ponieważ była to jedyna porażka Kasendry, również on uplasował się na 3 miejscu. To jeszcze nie koniec sukcesów kępnianina, gdyż wspólnie z kolegami: Pawłem Małkusem z Konina i Jarosławem Sobańskim z Kłodawy po 4 brązowych medalach z rzędu wywalczyli 2  miejsce w Polsce w turnieju drużynowym. Stało się to dzięki zwycięstwu 3:1 nad zespołem województwa kujawsko-pomorskiego. Drużyna z Wielkopolski zrewanżowała się tym samym za porażkę z ubiegłego roku. O wysokim poziomie zawodów  może świadczyć fakt, że w kategorii kobiet 51-60 lat zwyciężyła Agnieszka Barczuk (9-krotna medalistka Mistrzostw Polski Seniorek w latach 90-tych) a w kategorii zrzeszonych najlepszy okazał się: Wojciech Tebecio (dwukrotny brązowy medalista ostatnich Mistrzostw Świata Weteranów w Omanie). Puchar dla Najstarszego Zawodnika Mistrzostw trafił w ręce pana Bogdana Wiekiery z Częstochowy, który skończył 86 lat (!) W mistrzostwach wzięło udział około 100 najlepszych tenisistów stołowych nauczycieli z całego kraju, którzy rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych kobiecych (w tym 1 dla zawodniczek  zrzeszonych), 6 kategoriach męskich (w tym 1 dla zawodników zrzeszonych), turnieju drużynowym oraz grze mieszanej.  Patronat nad tegoroczną imprezą objęli: prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, posłanka na Sejm RP Małgorzata Niemczyk (mistrzyni Europy w siatkówce), Polski Związek Tenisa Stołowego oraz redakcja Dziennika Łódzkiego. Rozgrywki odbyły się w oparciu o regulaminy PZTS. Imprezę od wielu lat cechuje wysoki poziom organizacji. Mistrzostwa są w pełni zabezpieczane pod względem sędziowskim, medycznym i sanitarnym. Nad całością przedsięwzięcia czuwali przeszkoleni wolontariusze - uczniowie Technikum nr 3 w Łodzi oraz zawodnicy MKS Jedynka Łódź (w tym reprezentanci Polski w tenisie stołowym). Osobą koordynującą przebieg Mistrzostw z ramienia Okręgu Łódzkiego ZNP była Beata Świderska, w przeszłości zawodniczka kadry Polski w tenisie stołowym, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, uczestniczka turniejów międzynarodowych, organizatorka licznych imprez sportowych na szczeblu centralnym i regionalnym. Organizatorem zawodów był Zarząd Okręgu Łódzkiego  Związku Nauczycielstwa Polskiego wraz z Odziałem ZNP Łódź- Śródmieście.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl