12°

Sport

A A A

PIŁKA NOŻNA: Awans KKS Kalisz do 1/16 finału PP

KKS Kalisz pokonał 1:0 Polonię Bytom i awansował do 1/16 finału Pucharu Polski! Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył niezawodny Rafał Jankowski.

Jedyny gol został zdobyty w 41 minucie. Ivelin Kostov pokazał, że jest nie tylko znakomitym technikiem, ale także graczem walecznym. W środku boiska wyłuskał piłkę rywalowi i posłał ją na prawo do nieobstawionego Rafała Jankowskiego. Ten spokojnie ocenił sytuację i posłał piłkę do siatki między lewym słupkiem a bramkarzem Polonii Adrianem Olszewskim. Wcześniej KKS Kalisz miał kilka sytuacji bramkowych. Już w 7. minucie Błażej Ciesielski mocno uderzył nad poprzeczką, a mógł podawać w pole bramkowe, gdzie na piłkę czekało jego trzech kolegów z zespołu.

Potem Ciesielski znów minimalnie chybił, podobnie jak Kostov. Z kolei strzał Konrada Chojnackiego obronił Olszewski. Także goście mieli swoje szanse. W 10. minucie po wrzutce w pole karne Bartłomiej Folc wypuścił piłkę z rąk, na szczęście w zamieszaniu na polu bramkowym żaden z bytomian nie zdołał jej wepchnąć do siatki. Później z kilkunastu metrów strzelał Marcin Lachowski, ale Folc wybił piłkę na róg. Po przerwie mecz się wyrównał, choć to kaliszanie mieli więcej dobrych okazji bramkowych. Chojnacki mocno uderzył obok bramki, a bliski wpakowania piłki do siatki był Jankowski.

W sytuacji sam na sam Ciesielski uderzył wprost w Olszewskiego. W 75 minucie po rzucie wolnym Łukasza Grabowskiego z kilku metrów przestrzelił Damian Czech. Już w doliczonym czasie gry po uderzeniu Jankowskiego jeden z obrońców Polonii zdołał wybić piłkę na róg. Goście mieli jedną znakomitą sytuację w 85 minucie. Arkadiusz Kowalczyk główkował z pięciu metrów, ale piłka poszybowała nad poprzeczką. KKS Kalisz awansował po raz pierwszy w historii do 1/16 finału Pucharu Polski.

W poniedziałek do 16 zwycięzców tej rundy dolosowanych zostanie 16 ekip ekstraklasy w sezonie 2015/16. Drużyna z Kalisza tylko raz w historii dotarła na ten szczebel rozgrywek pucharowych. 27 listopada 1955 roku Start Kalisz pokonał CWKS (Wawel) Kraków 2:1 (2:0), a bramki dla kaliskiej drużyny zdobyli: Czesław Romke i Janusz Więcław. Czesław to ojciec Piotra, wychowanka Włókniarza Kalisz, a potem gracza Widzewa i Lecha.

Relacja dla Radia SUD Mariusz Kurzajczyk.
Zdjęcia: Karina Zachara

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl