24 stycznia 2021, 23:08

Teraz

-1°

Sport

A A A

PIŁKA NOŻNA: Paweł Wojtala prezesem WZPN

Paweł Wojtala został wybrany prezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Były piłkarz reprezentacji Polski zastąpił na tym stanowisku Stefana Antkowiaka. To wielka rewolucja w wielkopolskiej piłce.

Wyboru władz dokonali delegaci podczas sobotniego, Walnego Zebrania Sprawozdawczo Wyborczego Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu. W obradach uczestniczyło blisko 150 delegatów. O fotel prezesa ubiegało się czterech kandydatów. Każdy z nich miał kilka minut, aby przekonać głosujących do swojej wizji funkcjonowania związku. Wydawało się, że największe szanse na prezesurę przez najbliższe cztery lata miał Stefan Antkowiak, obecny prezes WZPN oraz Paweł Wojtala - jego główny opozycjonista. Niżej oceniano akcje Andrzeja Mrozińskiego, prezesa Kaliskiego OZPN oraz Łukasza Mowlika.

Były piłkarz Lecha przekonywał, że w WZPN konieczny jest audyt finansowy. Antkowiak obiecywał, że w przypadku wygranej będzie mocno współpracował z Andrzejem Juskowiakiem, co miałoby odświeżyć wizerunek związku. - Różnica między mną a WZPN-em jest taka, że WZPN myśli, że kluby są dla niego, a ja mówię, że ja jestem dla klubów - mówił podczas wystąpienia Mroziński, który jeszcze przed głosowaniem powtarzał, że jest zwolennikiem zmian, zatem gdyby doszło do drugiej tury, „jego” delegaci z pewnością poparliby Wojtalę. Głosowanie trwało blisko godzinę, a po ogłoszeniu wyników okazało się, że do wyłonienia prezesa potrzebna będzie druga tura. Antkowiak otrzymał 65 głosów, Wojtala - 51, Mowlik - 17, zaś Mroziński - 16.

Przed drugą turą trwały rozmowy kuluarowe w poszczególnych okręgach. Walka w zasadzie rozgorzała na nowo. Wojtala, po zażartej rywalizacji ze Stefanem Antkowiakiem wygrał w drugiej turze. Różnica głosów była niezbyt duża - Wojtala otrzymał 79 głosów, zaś Antkowiak - 67. W skład nowego Zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej weszli: Robert Nadgrodkiewicz, Tomasz Brink, Michał Wasik, Grzegorz Pietrzak, Rafał Ratajczak, Adam Luboński, Tadeusz Dubisz, Andrzej Juskowiak, Michał Gniatkowski, Piotr Kościelny, Zbigniew Rybarczyk, Andrzej Mroziński, Bartosz Barański, Maciej Chłodnicki.

Ustępujący prezes WZPN Stefan Antkowiak, zrezygnował z dalszego kandydowania do zarządu. Odmówił też ubiegania się o mandat delegata na Walne Zebranie Delegatów PZPN, a na swoje miejsce polecił wybór Pawła Wojtali.

Zdjęcie dla Radia SUD Karol Maćkowiak (Głos Wielkopolski)

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl