14 lipca 2024, 12:42

Teraz

23°

Sport

A A A

PIŁKA NOŻNA: Zefka Kobyla Góra świętowała 60-lecie

60-lecie powstania świętowała w ostatnią sobotę Zefka Kobyla Góra. Aktualnie czołowy klub wielkopolskiej piątej ligi może pochwalić się bogatą historią. Podczas jubileuszowych obchodów było więc co wspominać i podsumowywać. Wszystko zaczęło się w roku 1964, kiedy za sprawą grupy inicjatywnej pod przewodnictwem Edmunda Janury utworzony został LZS Kobyla Góra, przekształcony cztery lata temu w LZS „Jutrzenka” Nazwa KLKS Zefka zaczęła oficjalnie funkcjonować w roku 1993.
- Dzisiaj Zefka to Akademia, krasnale, skrzaty, żaki, orliki, młodzicy, od ubiegłego roku również junior - podkreślał prezes Artur Franikowski. - To także dwie drużyny seniorskie. Okazuje się, że jako najważniejszy zespół piątoligowy Zefka Kobyla Góra jest tutaj chyba liderem w powiecie bo po wygranym 3:1 meczu z Krobianką Krobia tak naprawdę zajęliśmy ex aequo trzecie miejsce. Nie chodzi tu o jedną bramkę. To naprawdę sukces nas wszystkich, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu gdzie jesteśmy. Gdyby nie wcześniejsi działacze, sponsorzy i rodzice to ten klub może by nie istniał. Dzisiaj jesteśmy naprawdę poważną marką. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem sportowym. 
Dorobek i obecną postawę kobylogórskich piłkarzy doceniają władze WZPN.
- Zefka już od kilku lat jest jednym z czołowych klubów strefy kaliskiej, solidnym piątoligowcem - stwierdził wiceprezes Piotr Kościelny. - Marzenie świętej pamięci poprzedniego prezesa więc się spełniło. Widzę w was pasję. Szkolicie kilkadziesięcioro maluszków. Ciesze się bardzo, że są wśród nich dziewczęta, dlatego, że piłka nożna dziewcząt w tej chwili przechodzi bardzo poważny wzrost i Polski Związek Piłki Nożnej na pewno będzie w takie drużyny inwestował. 
Najbardziej zasłużeni działacze klubu uhonorowani zostali odznakami WZPN oraz okolicznościowymi medalami. W gronie wyróżnionych znalazła się Dorota Woźny, która przez cztery lata zajmowała stanowisko prezesa Zefki.
- Mąż tak samo działał ze mną w klubie – wspomina. - Nawet w momencie, kiedy potrzebowaliśmy finansowego wsparcia został radnym z komitetu wyborczego KLKS Zefka, który sam założył. Dzięki temu powstał Orlik i pozyskaliśmy większe środki. 
W programie jubileuszowych obchodów znalazł się także mecz towarzyski pomiędzy Oldboyami a Przyjaciółmi Zefki. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl