18 czerwca 2024, 03:32

Teraz

16°

Sport

A A A

PIŁKA RĘCZNA: Reprezentacja Polski z Ewą Nowicką w składzie rozpoczyna ME w Portugalii

Dzisiaj (24.05) w Portugalii rozpoczynają się 13. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej. W Nazare o medale powalczą reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn w beachhandballu.


32 drużyny, 18 państw, 4 boiska, i jedno wielkie święto piłki ręcznej plażowej. Zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet na starcie stanie 16 drużyn, w tym obrońcy tytułu z Danii i Niemiec. 24 maja w dniu otwarcia EHF Beach Handball EURO 2023 rozegranych zostanie 16 spotkań w kategorii kobiet i 16 w kategorii mężczyzn.


Turniej oficjalnie otworzą oba mecze z udziałem gospodarzy: Holandia kontra Portugalia w przypadku kobiet i Węgry – Portugalia w przypadku mężczyzn.


Reprezentacja Polski seniorek, w składzie której zobaczymy zawodniczkę SPR Kępno Ewę Nowicką,  w wyniku losowania trafiła do grupy D. W fazie wstępnej turnieju rywalkami drużyny prowadzonej przez duet trenerski Karolina Peda – Marek Karpiński będą aktualne wicemistrzynie świata – Hiszpanki, Rumunki i Chorwatki.


Z kolei Biało-Czerwoni pod wodzą Jarosława Knopika i Adriana Fiodora trafili do grupy A, w której zmierzą się z Norwegią, Chorwacją i Niderlandami.


7 drużyn kobiet i siedem drużyn mężczyzn na EURO uzyska bilet na III Igrzyska Europejskie, które w czerwcu zorganizuje Polska. W Tarnowie po raz pierwszy pojawi się w programie piłka ręczna plażowa; gospodarze Polska będą ósmym uczestnikiem.


Awans do fazy głównej turnieju uzyska 8 drużyn – po dwie najlepsze ze wszystkich czterech grup. Pozostałe osiem rozegra rundę pocieszenia i zagra o miejsca od dziewiątego do szesnastego.


W konfiguracji turnieju w Nazaré uwzględniono 4 korty, a transmisja na żywo ze wszystkich boisk będzie dostępna w EHFTV (mogą obowiązywać ograniczenia geograficzne). Dedykowany imprezie hashtag będzie widoczny na wszystkich kanałach społecznościowych EHF, w tym na nowym koncie EHF Beach Handball na Instagramie: #bheuro2023.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl