6 czerwca 2020, 01:42

Teraz

12°

Sport

A A A

RYCHTAL: Bieg Rychtalaka za nami

Tegoroczny Bieg Rychtalaka to wyjątkowy bieg, nie tylko ze względu na warunki pogodowe, czy bardzo dobre oceny biegaczy co do organizacji imprezy, ale przede wszystkim ze względu na fakt upamiętnienia nadania Szkole Podstawowej w Rychtalu imienia Ojca Konrada Stolarka. Organizatorami biegu byli: Urząd Gminy w Rychtalu, Parafia Rychtal, NZPISOZ ,,PRIMUS’’ S.C. Rychtal oraz Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Rychtal.

Ojciec płk Kondrat Stolarek urodził się 31 października 1913 r., w Rychtalu. Po ukończeniu Liceum Humanistycznego w Kępnie, wstąpił do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a następnie ukończył studia teologiczno-filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Tam też 12 czerwca 1938 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Na początku zostaje redaktorem miesięcznika „Oblat Niepokalanej” oraz współpracownikiem katowickiego dziennika „Polonia”. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Coëtquidan  został kapitanem i kapelanem pierwszej Dywizji Grenadierów, z którą brał udział w walkach w Wogezach - na Linii Maginota. W kwietniu 1941 r. przez Hiszpanię i Portugalię przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie został mianowany kapelanem w dywizjonach lotnictwa myśliwskiego oraz podjął współpracę z Sekcją Polską Radia BBC w Londynie. Zdemobilizowany w 1946 r. przybył do Francji, gdzie był współzałożycielem i ekonomem Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1954 r. o. Stolarek założył i redagował wydawany do dziś miesięcznik „Niepokalana” przeznaczony dla Polaków na emigracji w Europie i Kanadzie. Pięć lat później obejmuje stanowisko dyrektora tygodnika „Głos Katolicki”, pisma Polskiej Misji Katolickiej we Francji. O. Konrad Stolarek zmarł 2 lutego 2007 r. w Maisnil-lès-Ruitz we Francji. Jako pierwszy z kapelanów został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Otrzymał też Złotą Bojową Odznaką Spadochroniarską oraz wiele innych odznaczeń. W całej swojej pracy cechowała go odwaga, poświęcenie, pracowitość, miłość i poszanowanie drugiego człowieka. Był  powszechnie lubiany, o pogodnym usposobieniu, bardzo skromny i uczciwy. Żył, by pomagać innym. Był kapłanem, żołnierzem, harcerzem, redaktorem, tłumaczem, wykładowcą, wychowawcą młodzieży i organizatorem życia polonijnego. W Rychtalu nauczył się kochać Boga i Ojczyznę. 
Znamienitość  postaci i zasługi o. płk Konrada Stolarka dodatkowo zwiększały motywację do tak licznego biegu, który miał miejsce 29 czerwca 2019 r. Wszyscy uczestnicy startowani osobiście przez Wójta Gminy Rychtal Adama Staszczyka, otrzymali pakiety startowe, okolicznościowe medale, a najlepsi puchary.

Wyniki IV Biegu Rychtalska

Bieg główny na dystansie 10 km.:
Kobiety
1 miejsce Dominika Duczmal  /Team Moutainfuel Polska/Sparta Ultra Team/
2 miejsce Kinga Gierak  /KS Leniwiec/
3 miejsce Urszula Kurek /Hanulin/
Mężczyźni
1 miejsce Dawid Mazurkiewicz /Kluczbork/
2 miejsce Damian Dyduch  /KS Gepard Kępno/
3 miejsce Dominik Wylęga /KS Gepard Kępno/
Biegi towarzyszące:
Bieg gospodyń
1 miejsce Ewelina Senenko
2 miejsce Alicja Hojeńska
3 miejsce Mariola Maryniak
Bieg przedszkolaka - dziewczęta
1 miejsce Michalina Gołaś
2 miejsce Milena Bryza
3 miejsce Swietłana Jarych
Chłopcy
1 miejsce Ksawery Senenko
2 miejsce Tomek Trzeciak
3 miejsce Karol Kula
Bieg dzieci 7-9lat - dziewczęta
1 miejsce Maja Lebek
2 miejsce Laura Senenko
3 miejsce Nadia Oszańca
Chłopcy
1 miejsce Filip Mońka
2 miejsce Nikodem Maryniak
3 miejsce Ksawery Kałus
Bieg dzieci 10-14 – dziewczęta
1 miejsce Alicja Tomicka
2 miejsce Iga Nowak
3 miejsce Milena Gawrońska
Chłopcy
1 miejsce Dominik Piontek
2 miejsce Nikodem Skiba
3 miejsce Nataniel Świerczyński
Wśród młodzieży do 17 lat, liderem biegu został Filip Namyślak, a wiceliderem Denis Gatner.

Duże brawa należą się parze uczestników, która otrzymała z rąk wójta puchary w kategorii najstarsza zawodniczka, najstarszy zawodnik. To wyróżnienie otrzymali: pani Dorota Dirbach-Poprawa i pan Zenon Puszczewicz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział oraz stworzenie miłej sportowej atmosfery i zapraszamy za rok, na kolejny już piąty Bieg Rychtalska.
Po zakończeniu biegów, które stanowiły integralną część Dni Rychtala, odbyły się także występy artystyczne dzieci i młodzieży, utwory bajkowe i animacje przedstawiła grupa Dance&Show – Elza i przyjaciele, pokazy walk taekwondo zaprezentowała grupa pod kierownictwem Małgorzaty Nowakowskiej, a następnie w trakcie  koncertu zespołu BASTA i po jego zakończeniu, cała społeczność zgromadzona na rychtalskich obiektach sportowych,  bawiła się w rytmach disco-polo i przy tanecznych dźwiękach muzyki dyskotekowej. Podczas Dni Rychtal mieliśmy okazję posmakować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Pań ze Szkoły Podstawowej w Rychtalu oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Rychtalu. Nikt się nie spodziewał, że uczestnikom dyskoteki wystarczy sił, by bawić się do białego rana. Można jedynie przypuszczać, że dobra atmosfera i sprzyjająca pogoda sprzyjały udanej organizacji Dni Rychtala.

Źródło:UG Rychtal

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl