29 marca 2024, 06:54

TENIS STOŁOWY: Kępnianie na podium Mistrzostw Polski Nauczycieli

W dniach 05-07.10.2018 roku w Łodzi odbyły się kolejne już XXVIII Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Duży  sukces  osiągnęli kępińscy pedagodzy: były katecheta Jan Sobczak, który  w kategorii powyżej 70 lat zajął 3 miejsce oraz emerytowany nauczyciel plastyki i języka niemieckiego Jan Kasendra, który  w kategorii 51-60 lat także był 3. Sobczak w drodze na podium pokonał m. in. 3:1 wielokrotnego medalistę poprzednich edycji , aktualnego brązowego medalistę w grze podwójnej w kategorii powyżej 75 lat Mistrzostw Polski Weteranów, doktora nauk humanistycznych Adama Sznajderskiego.   Natomiast Kasendra miał duże szanse na finał, ale w meczu półfinałowym po wygraniu 1 seta, prowadził w drugim już 6:0 by ulec 10:12, w 3 secie znów okazał się lepszy czyli przy lepszej koncentracji mógł rozstrzygnąć pojedynek na swoją korzyść stosunkiem 3:0. Niestety Kępnianin przegrał 2 ostatnie sety (w tym 5 mimo prowadzenia 4:1) ze swoim odwiecznym rywalem Jerzym Ciekańskim, który tym razem wykazał się lepszą odpornością psychiczną. Na potwierdzenie wysokiej formy Kasendry może posłużyć fakt, że w rozgrywkach grupowych stoczył zaciętą walkę z przyszłym zwycięzcą tej kategorii, byłym Mistrzem Polski Weteranów i aktualnym Mistrzem Wielkopolski w kategorii 50-59 lat , zawodnikiem II-ligowego RLKTS Ochman Raszków Pawłem Małkusem, mimo wygrania 2 setów 11:4, 11:5 uległ ostatecznie bardziej doświadczonemu rywalowi 2:3.  Bardzo dobrze radził sobie Jan Kasendra również w grze mieszanej,  gdzie wspólnie z koleżanką Kamilą Tkacz uplasowali się na 5 pozycji. Podobnie jak w turnieju drużynowym wraz z Pawłem Małkusem i Robertem Mądrym reprezentowali województwo wielkopolskie kończąc zmagania na zaszczytnym 5 miejscu. Należy dodać, że kategorię mieszaną tzw. mixta wygrali Dorota Bilska-Borkowska –wielokrotna reprezentantka Polski, srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Polski, aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata Weteranów z Las Vegas oraz Wojciech Tebecio -5 zawodnik tych mistrzostw co najdobitniej świadczy o poziomie rozgrywanych w Łodzi zawodów. Z innych reprezentantów województwa wielkopolskiego  na 4 miejscu w kategorii 41-50 lat sklasyfikowany został, grający obecnie w trzecioligowym UKS Piast Ostrzeszów, przed laty mistrz Wielkopolski-  Robert Mądry, a w kategorii powyżej 70 lat drugie miejsce zajął Wiktor Mizerski z Konina. W mistrzostwach wzięło udział około 100 najlepszych tenisistów stołowych nauczycieli z całego kraju, którzy rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych kobiecych (w tym 1 dla zawodniczek  zrzeszonych), 7 kategoriach męskich (w tym 1 dla zawodników zrzeszonych) oraz grze mieszanej. Wśród zaproszonych gości była m. in. posłanka na Sejm VII i VIII kadencji , mistrzyni Europy w siatkówce- Małgorzata Niemczyk. Organizatorem zawodów był Zarząd Okręgu Łódzkiego  Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl