Teraz

Sport

A A A

TENIS STOŁOWY: Podwójne podium Jana Kasendry

W hali sportowej  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi odbyły się XXXII Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Duży  sukces  osiągnął emerytowany nauczyciel plastyki i języka niemieckiego Jan Kasendra z Kępna, który w kategorii 61-70 lat zajął znakomite 3 miejsce. Wielokrotny  medalista Mistrzostw Polski Amatorów a ostatnio również Grand Prix Polski Weteranów czyli byłych i aktualnych zawodników ligowych wygrał najpierw wyraźnie swoją grupę. Uczynił to imponującym stylu, gdyż pokonał wszystkich swoich przeciwników po 3:0. W półfinale spotkał się z obrońcą tytułu , aktualnym 3-ligowcem a w przeszłości byłym zawodnikiem Bundesligi Janem Pawlickim. Była to powtórka ubiegłorocznego finału. Mecz ten dostarczył wiele emocji, gdyż Kasendra mimo  prowadzenia w 2 pierwszych setach przegrał je 9:11. 11:13. W trzecim secie nastąpiła pełna mobilizacja, wystąpiła tzw. „sportowa złość” i kępnianin zwyciężył 11:9. Z kolei w czwartym rywale zdobywali na przemian punkt za punkt, jednak końcówka znowu należała do bardziej doświadczonego pingpongisty z województwa pomorskiego. To jeszcze nie koniec sukcesów kępnianina, gdyż wspólnie z kolegami: Pawłem Małkusem z Konina i Jarosławem Sobańskim z Kłodawy uplasowali się już 4 raz z rzędu na 3 miejscu w turnieju drużynowym. W meczu o finał ulegli przyszłym wicemistrzom Polski- drużynie województwa kujawsko-pomorskiego. Znany kępiński pasjonat tenisa stołowego wystąpił także w grze mieszanej z koleżanką Marzeną Musiał z Krosna (woj. podkarpackie). Para ta zakończyła zmagania na 5 miejscu, ulegając również w tym przypadku tylko zdobywcom 2 lokaty duetowi z województwa opolskiego: Katarzyna Pawlaczyk, Maciej Sinicki. O wysokim poziomie w tej kategorii może świadczyć fakt, że obrońcy tytułu: Wojciech Tebecio (dwukrotny brązowy medalista ostatnich Mistrzostw Świata Weteranów w Omanie) wraz z Marzeną Jasińską (tegoroczną Mistrzynią Polski w kategorii kobiet 41-50 lat) zajęli dopiero 3 miejsce. W mistrzostwach wzięło udział ponad  100 najlepszych tenisistów stołowych nauczycieli z całego kraju, którzy rywalizowali w 4 kategoriach wiekowych kobiecych (w tym 1 dla zawodniczek  zrzeszonych),6 kategoriach męskich (w tym 1 dla zawodników zrzeszonych) turnieju drużynowym oraz grze mieszanej.  Patronat nad tegoroczną imprezą objęli: prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, posłanka na Sejm RP Małgorzata Niemczyk, Polski Związek Tenisa Stołowego oraz redakcja Dziennika Łódzkiego. Rozgrywki odbyły się w oparciu o regulaminy PZTS. Imprezę od wielu lat cechuje wysoki poziom organizacji. Mistrzostwa są w pełni zabezpieczane pod względem sędziowskim, medycznym i sanitarnym. Nad całością przedsięwzięcia czuwali przeszkoleni wolontariusze - uczniowie Technikum nr 3 w Łodzi oraz zawodnicy MKS Jedynka Łódź (w tym reprezentanci Polski w tenisie stołowym). Osobą koordynującą przebieg Mistrzostw z ramienia Okręgu Łódzkiego ZNP była Beata Świderska, w przeszłości zawodniczka kadry Polski w tenisie stołowym, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, uczestniczka turniejów międzynarodowych, organizatorka licznych imprez sportowych na szczeblu centralnym i regionalnym. Organizatorem zawodów był Zarząd Okręgu Łódzkiego  Związku Nauczycielstwa Polskiego wraz z Odziałem ZNP Łódź- Śródmieście.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl