14 lipca 2024, 12:37

Teraz

23°

Sport

A A A

WIERUSZÓW: 100-lecie WKS Prosny Wieruszów

Jubileusz 100-lecia istnienia świętował w sobotni wieczór Wieruszowski Klub Sportowy "Prosna Wieruszów". Uroczysta gala odbyła się na terenie Dworu Myśliwskiego w Ustroniu. 


Wydarzenie stało się okazją do złożenia podziękowań osobom, które przez wiele lat reprezentowały barwy WKS na różnych zawodach oraz imprezach sportowych. Na spotkanie, co podkreślali organizatorzy, nie dało się zaprosić wszystkich, dlatego odpowiednie pokłony należą się znacznie szerszemu gronu. W sobotę honorowano m.in. kajakarzy, tenisistów stołowych, piłkarzy, trenerów, działaczy sportowych oraz sponsorów.


Jubileusz stał się okazją do wspomnień i refleksji. Dziś WKS Prosna to przede wszystkim piłka nożna, jednak dawniej bardzo dobrze funkcjonowały tutaj inne sekcje, których reprezentanci osiągali znakomite wyniki, ocierając się nawet o igrzyska olimpijskie. 


Jak przypomnieli organizatorzy na czele z Zarządem WKS, nie byłoby dzisiejszego Wieruszowskiego Klubu Sportowego ,,Prosna’’ gdyby nie drużyna piłkarska ,,Harcerz-Skaut’’. Powstały w 1924 zespół uchodzi za protoplastę obecnej ,,Prosny’’.


Rok 1924 datuje się jako rok założenia klubu. Sport na terenie Wieruszowa i okolic istniał oczywiście dużo wcześniej. Powstanie zespołu ,,Harcerz-Skaut’’ było jednak impulsem do powstania kolejnych stowarzyszeń sportowych. Pierwsze kontakty sportowe drużyny piłkarskiej to spotkania z Polonią oraz Concordią Kępno, a także Legią Wieluń.


Początki były trudne, ale wynik nie był wówczas sprawą najistotniejszą. W roku 1935 zespół przyjmuje nazwę Czuwaj. Szybko staje się wiodącym organizatorem sportu w mieście, a piłkarze uchodzą za jedną z najsilniejszych ekip w regionie. Ogrywają kolejno zespoły z Kępna, Wielunia, Praszki, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Wspaniale zapowiadającą się karierę zawodników tego klubu brutalnie przerywa wybuch II Wojny Światowej. Wielu z nich, zamiast biegać po boisku, walczy na frontach całej Europy.


Podczas sobotniej gali przedstawiciel ŁZPN wręczył działaczom sportowym honorowe odznaki, dziękując jednocześnie za ogrom społecznej, często niedocenionej pracy. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl