25 stycznia 2020, 19:20

Teraz

-3°

Sport

A A A

ŻEGLARSTWO: Rywalizowali o puchar i… pieczoną gęś

Około trzydziestu żeglarzy z całego regionu przybyło w sobotnie przedpołudnie (7 września) przybyły do Kobylej Góry, by na tamtejszym zalewie rywalizować w Regatach o Pieczoną Gęś. To wspólne przedsięwzięcie Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania i Jacht Klubu „Orion”. W minionych latach była to jedna z imprez towarzyszących Ogólnopolskiemu Festiwalowi Pasztetników i Potraw z Gęsi. Tym razem jednak wydarzenia odbywały się w innych terminach.
-OLGD musiało w tym roku przełożyć Festiwal na czerwiec - wyjaśnia komandor Jacht Klubu „Orion” Sylwester Kieszkowski – Prawdopodobnie w przyszłym roku wróci to do starej formuły i w ten sam weekend co Festiwal będą odbywały się też regaty o Puchar Prezesa OLGD i Pieczoną Gęś.
W tym miejscy należy zaznaczyć, że słowa „pieczona gęś” mają charakter raczej symboliczny.
-Chyba od dwóch czy trzech lat dostajemy po prostu kiełbasę z gęsi – dodaje S. Kieszkowski – Wystąpił bowiem pewien problem, jak podzielić tę gęś. Zawsze załoga, która wygrywała dzieliła gęś na wszystkich uczestników. Teraz dostajemy dwa lub trzy zestawy kiełbasy z gęsi i konsumują ją wszyscy uczestnicy regat. Zazwyczaj ta osoba, która wygra zachowuje się na tyle szarmancko, że dzieli się z resztą regatowiczów i osób obecnych na kei.
Tradycyjnie już rywalizacja odbywała się w czterech klasach: Omega, Laser oraz Optimist A i Optimist B. Żeglarze przyjechali m.in. z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina.
- Mamy tę przyjemność i radość, że dużo adeptów sztuki żeglarstwa uczestniczy w dzisiejszych regatach - podkreśla członek Jacht Klubu „Orion” i jego założyciel Bohdan Ogrodowski – To jest pływanie wzdłuż pięciu bojek na naszym Zalewie „Blewąska” w Kobylej Górze. Kto pierwszy pokona tę trasę zostaje zwycięzcą. Jest to około trzech kilometrów.
W klasie Optimist triumfował Adam Karolczak z Jarocina, przed Marią Chirowską i Adrianną Stempin z Ostrzeszowa. W klasie Laser najlepszy był Patryk Włodarczyk z Ostrzeszowa, który wyprzedził swojego klubowego kolegę Remigiusza Lubrykę i Marcina Garsztkę, reprezentującego Ostrów Wielkopolski. W kategorii Omega Klasyczna pierwsze miejsce zajął Jan Szydłowski z Ostrowa Wielkopolskiego, drugie Kornel Łukasik, również z Ostrowa Wielkopolskiego, a trzecie – Szymon Hypki z Jarocina.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl