17 sierpnia 2022, 10:25

Teraz

24°

Fakty

A A A

BARANÓW: Obwodnica Baranowa otwarta!

Dzisiaj (4.08) oddana została do użytku obwodnica Baranowa, która liczy ponad 1 km.

Budowa obwodnicy pochłonęła 13 mln zł. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 5,5 mln zł. To długo wyczekiwana inwestycja drogowa, która wyprowadzi ruch kołowy z centrum miejscowości. - Będzie ciszej i bezpieczniej, bowiem będzie reorganizacja ruchu w centrum Baranowa. Myślę, że logistyka transportu do zakładów pracy polepszy się także - mówi Radiu SUD wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Inwestycja rozpoczęła się w lutym 2021 roku. Droga liczy 1 km, a kanał technologiczny ponad 1200 metrów. Szerokość obwodnicy wynosi 6 metrów. Przy okazji powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Aby połączyć obwodnicę z była DK11 wykorzystano skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. - To była decyzja projektanta, bo ja zawsze preferuję ronda, bo są bezpieczniejsze i szybciej można przejechać. Widzimy co się dzieje w Kępnie, gdy jest włączona sygnalizacja. Gdy jest awaria świateł, to ruch jest płynny. Tutaj nie mogliśmy tego zrobić, bo to grunty nie nadają się w tym miejscu na budowę ronda - dodała wójt Baranowa.

Obwodnica Baranowa w niedalekiej przyszłości stanie się drogą powiatową. Starosta Powiatu Kępińskiego obiecał wyremontowanie także odcinku dojazdowego z Rynku w Baranowie do obwodnicy. - Ta droga w kierunku Jankowych bardzo usprawni komunikację drogową także w samym Baranowie i mieszkańcy odczują to pozytywnie - mówił starosta Robert Kieruzal. Pomysłodawcą tej inwestycji był przewodniczący Rady Gminy Marian Kremer, który przed laty na mapkach znalazł możliwość wyprowadzenia ruchu kołowego z centrum miejscowości.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl