17 maja 2022, 13:40

Teraz

16°

Fakty

A A A

BARANÓW: XXIX sesja Rady Gminy

Dofinansowanie do budowy przedszkola w Mroczeniu i remontu drogi Donaborów - Biadaszki, to najistotniejsze decyzje radnych gminy Baranów, które zapadły podczas piątkowej (9.09) XXIX sesji Rady Gminy. Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Grębanina. Droga powiatowa nie będzie wyremontowana przynajmniej do 2020 roku.

Podczas sesji radny postanowili przekazać 1.000.000 na budowę przedszkola w Mroczeniu. Całość inwestycji oszacowano na 4.292.818 zł. Dlaczego zdecydowano się zwiększyć wcześniej zaplanowaną pulę środków finansowych na ten cel? - Dlatego, że oprócz budynku chcemy zagospodarować cały okoliczny teren, infrastrukturę, chodnik, parking, a to generuje koszty - powiedziała Radiu SUD Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt Baranowa. Pracę nad budową przedszkola ruszą już wkrótce. 1 września 2017 r inwestycja zostanie oddana do użytku. Jak zapowiadają włodarze gminy, będzie to najnowocześniejsze, przedszkole nie tylko w gminie, ale także w powiecie.

Radni przekazali także 1.236.542 zł dla Powiatu Kępińskiego na przebudowę drogi na odcinku Donaborów - Biadaszki. Gmina Baranów jest partnerem tej inwestycji. Niestety, na taki remont nie mogą w najbliższym czasie liczyć mieszkańcy Grębanina. Wójt Lewandowska-Siwek poinformowała radnych, że rozmawiała ze starostą Witoldem Jankowskim o możliwościach remontu drogi powiatowej i rozmowy zakończyły się fiaskiem. - Starosta stwierdził, że w ostatnim czasie wyremontowano dużo dróg powiatowych w naszej gminie. Teraz są inne priorytety i gminy. Bardzo chciałabym, aby ta droga w Grębaninie została wyremontowana, bowiem jeździ się po niej fatalnie. Tam jest przecież szpital rehabilitacyjny, do którego zjeżdżają pacjenci z różnych miejscowości, więc jest to nasza wizytówka. Nasze inne drogi gminne wyglądają bardzo ładnie. Dużo powiatowych zostało wyremontowanych, ale ta jest najgorsza. Będę próbowała jeszcze przekonać starostwo. Jesteśmy gotowi dofinansować większą część do tej inwestycji, oprócz ścieżki pieszo-rowerowej, byle tylko była zrobiona - powiedziała Radiu SUD Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Wójt Baranowa powiedziała radnym, że założenia dotyczące tej inwestycji nie są zadawalające. Droga ma być zmodernizowana w 2020 roku. W trakcie sesji prowadzonej przez nowego przewodniczącego Mariana Kremera, zmieniono członka Komisji Rewizyjnej. Miejsce Kremera zajął Andrzej Stodolski, zostając jednocześnie jej przewodniczącym. Wybrano także Komisję Statutową, która ma opracować nowy statut gminy. Byłby on bardziej dostosowany do aktualnie obowiązujących przepisów. Ostatnia aktualizacja statutu była w 2002 roku. Teraz pod okiem prawnika będą nad nim pracować radni: Marian Kremer, Teresa Jerzyk, Jan Wawrzyniak i Krystyna Lipska. Jednogłośnie radni nadali nazwę jednej z ulic w Mroczeniu. Od piątku w tej miejscowości jest ul. Baranowska.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Do ciekawego : Pani Wójt jak zwykle przed pytaniami radnych opuszcza salę. Jest odpowiedzialna za to co dzieje się niedobrego w BARANKOWIE. Próbuje zamieść sprawę pod dywan i wyciszyć. Przecież to Pani Siwek zatrudniła Panią Muszalską w NAJLEPSZYM przedszkolu. Zastanawiam się czy dalej posyłać swoje dzieci do NAJLEPSZEGO przedszkola. Tak

  23:36, 11 września 2016, | odpowiedz
 • ~Mieszkanka : Droga Mroczen-Laski tez super zostala wyremontowana dzieki staroscie
  Dziekujemy!!!!
  Ale to byla przenosnia.....
  Zenada

  09:37, 11 września 2016, | odpowiedz
 • ~ciekawy : A czy ktoś wie co się stało z panią dyrektor z Barankowa nagle jakieś zmiany a tu cisza ciekawe co nabroiła że straciła stanowisko.

  19:07, 10 września 2016, | odpowiedz
 • ~zainteresowany : Pani Wójt jak zwykle gdy nadszedł czas na pytania do niej to szybko wyszła z sali sesyjnej bo tak najprościej uciekać od niewygodnych pytań zresztą jak zwykle......

  19:03, 10 września 2016, | odpowiedz
 • ~Netoperek : Nie było żadnych wyzwisk, boksowania i przepychanek Hmmmm, dziwne....

  13:04, 10 września 2016, | odpowiedz