23 października 2021, 13:30

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Boisko przy ogólniaku jeszcze w tym roku

To już praktycznie przesądzone – jeszcze w tym roku I Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie doczeka się wreszcie nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska. Stanie się tak dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek złożony został przez Powiat Ostrzeszowski, a uzyskana kwota to ponad 634.500zł. Biorąc pod uwagę, że całkowity koszt zadania wynosi 746.580zł., można mówić o sporego kalibru sukcesie.
-Na razie jesteśmy na piątym miejscu listy rankingowej. Według tej listy faktycznie taka dotacja zostanie przyznana, natomiast nie mamy potwierdzenia pisemnego, w formie dokumentu, stąd cały czas czekamy – zastrzega dyrektor I LO Michał Błoch – Były to twarde negocjacje z Województwem Wielkopolskim. Ubiegaliśmy się o kwotę około 740 tysięcy na tzw. projekt twardy, czyli faktyczną budowę boiska. Do tego dochodzi 111 tysięcy przeznaczone na tzw. projekt miękki, czyli zajęcia dodatkowe, wyposażenie. Wiadomo, że musi być wkład własny, który dokłada Powiat. W sumie, oba te projekty powinny się zamknąć kwotą około 950 tysięcy złotych.
W założeniu, nowe boisko ma służyć nie tylko aktywności fizycznej, ale również wdrażaniu innowacyjnych metod prowadzenia zajęć w ramach różnych przedmiotów nauczania.
-Chcemy je wykorzystywać nie tylko do zajęć z wychowania fizycznego, ale też do zajęć z fizyki, chemii, biologii, matematyki – zapowiada M. Błoch - Chcemy eksperymentalnie nauczać tych przedmiotów właśnie za pomocą boiska. Mieliśmy różne koncepcje. Wiadomo, że fizyka nasuwa się sama, matematyka też, ale również nauczyciele chemii i biologii mieli swoje pomysły. Zostały one zaakceptowane przez komisję konkursową i mam nadzieję, że będziemy je realizować.
Michał Błoch nie kryje, że budowa boiska to bardzo ważne i od dawna oczekiwane przez społeczność szkolną wydarzenie.
-Takie boisko kiedyś istniało, jeszcze zanim ja chodziłem do tej szkoły jako uczeń. Było to takie boisko asfaltowane położone od strony komendy Policji, ale z biegiem czasu nie dało się go już wykorzystywać i w tej chwili mamy tam parking. Wiadomość, że parking nie będzie już aktualny w przyszłym roku wszystkich ucieszyła, dlatego, że dzięki temu będzie w pełni funkcjonalne boisko, także do uprawiania sportów z piłką, bo nie wszystkie przyszkolne boiska w Ostrzeszowie można w ten sposób wykorzystywać.
Ma to tym większe znaczenie, że zapadła decyzja o utworzeniu w ostrzeszowskim ogólniaku klasy sportowej o profilu piłka nożna. Oficjalne potwierdzenie przyznania dofinansowania oznaczać będzie zielone światło dla rozpisania przetargu, a po wyłonieniu wykonawcy rozpoczęcia budowy. Według zapowiedzi, inwestycja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl