14 kwietnia 2024, 03:22

Teraz

12°

Fakty

A A A

BRALIN: Wójt wygrywa w sądzie z radnymi

Roman Wojtysiak wygrał z Radą Gminy proces sądowy o przywrócenie pensji. Sąd na poczet poszkodowanego zasądził także odszkodowanie w wysokości blisko 8 tys zł.

Jak już informowaliśmy Rada Gminy w Bralinie obniżyła zarobki wójta, z czym sam zainteresowany nie chciał się zgodzić. Sprawa najpierw trafiła do Sądu Administracyjnego, ale ten uznał, że kwestią zarobków zajmuje się Sąd Powszechny. Więc spór toczył się przed wokandą Sądu Pracy w Kępnie. W charakterze pozwanego występował Urząd Gminy, bowiem Rada Gminy nie ma osobowości prawnej. Po czterech rozprawach, na których przesłuchano w charakterze świadków, wszystkich radnych Gminy Bralin, Sąd uznał, że obniżenie zarobków było niezgodne z prawem i postanowił przywrócić wynagrodzenie od 15 października 2015 r, a także wypłacić odszkodowanie w wysokości 7 910 zł.

Całą kwotę, łącznie z odszkodowaniem wypłacić musi Urząd Gminy w Bralinie. - Jest mi bardzo przykro, że radni łamiąc prawo, doprowadzili do takiej sytuacji, w której po sprawiedliwość musiałem udać się do sądu. Pan przewodniczący Grzegorz Lemanik, pan Narękiewicz i pan Markiewicz robią wszystko, żeby wprowadzić taką atmosferę w radzie, żeby współpraca była niemożliwa - powiedział Radiu SUD Roman Wojtysiak. Przewodniczący Rady nie chciał komentować sytuacji. - Nie znam uzasadnienia i oceny, jaką dokonał Sąd. Dowiaduję się od pana, że jest takie orzeczenie - stwierdził Grzegorz Lemanik. Wyrok Sądu Pracy jest już prawomocny.

Autor: redakcja@radiosud.pl