23 września 2020, 00:56

Teraz

18°

Fakty

A A A

GALEWICE: Gmina chce 2 mln zł od powiatu

Gmina Galewice wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Wieruszowie o dofinansowanie planowanej przebudowy drogi w Osieku. Samorząd chciałby otrzymać 2 mln zł. Nic z tego, bo możliwości finansowe powiatu są znikome. 

Władze gminy Galewice jeszcze w poprzedniej kadencji przejęły na swoje barki drogę powiatową w Osieku. Stało się tak z uwagi na zbliżającą się inwestycję związaną z budową sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Teraz, gdy udało się sfinalizować prace, samorząd wystąpił do Starostwa Powiatowego o dotację w wysokości 2 mln zł na gruntowną przebudowę drogi. 

- Ja rozumiem, że gmina Galewice udzielała nam kiedyś wsparcia i oczekiwałaby jakby pewnej rekompensaty. Przy takiej konstrukcji budżetów powiatowych wygospodarowanie nadwyżki budżetowej, którą moglibyśmy przekazać na dofinansowanie inwestycji gminnych w tym momencie jest niemożliwe – komentuje starosta, Andrzej Szymanek. - Brakuje nawet na to co my mamy do zrealizowania. Wsparcie naszego budżetu przez gminę Wieruszów umożliwia nam w ogóle zrealizowanie tej inwestycji, na którą dostajemy dofinansowanie. Wydatkowanie środków dla innej gminy uniemożliwia nam jakiekolwiek finansowanie swoich inwestycji. Dla nas była to nieoczekiwana prośba, bo wcześniej nie było na ten temat mowy. 

Powiat tłumaczy, że kiedyś gmina wybrała najlepsze z możliwych rozwiązań, bo przy realizacji kanalizacji i budowie wodociągu należałoby dokonać opłaty za zajęcie pasa drogowego. - Jeżeli policzyłoby się wszystkie koszty związane z zajęciem pasa drogowego, z odtworzeniem potem nawierzchni i opłatą za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym, skutkowałyby to w efekcie kilkumilionowym kosztem. Nie szacowaliśmy tego tak dokładnie, ale przy tej długości drogi i czasie budowy kanalizacji to mogłoby to wygenerować dużą sumę. 

Galewice otrzymały z rządowego programu na przebudowę drogi w Osieku ponad 10 mln zł. Samorząd, według wstępnych prognoz, będzie musiał wyłożyć ze swojego budżetu około 4 mln zł. Warto przypomnieć, że gmina np. dofinansowała powiatowi przebudowę ciągu Galewice – Ostrówek. 

Autor: wieruszow@radiosud.pl