10 grudnia 2022, 06:10

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Gmina czeka na pierwszą dostawę węgla

Gmina Ostrzeszów podpisała umowę na dostawę pierwszych 250 ton węgla dla mieszkańców. Według zapewnień burmistrza opał pochodzi z polskiej kopalni i właśnie finalizowane są formalności z dwoma firmami, które będą go dostarczać do odbiorców. Temat pojawił się na czwartkowym posiedzeniu Rady Miejskiej za sprawą pytań zadanych przez radnego Edwarda Skrzypka.
- Mamy już podpisaną umowę z pierwszą kopalnią na dostarczenie 250 t węgla - odpowiadał burmistrz Patryk Jędrowiak. - Dobra informacja jest taka, że przynajmniej ta pierwsza część węgla, która zostanie dostarczona do miasta i gminy Ostrzeszów pochodziła będzie z polskiej kopalni. Nie będzie to węgiel importowany, natomiast jakie będzie źródło kolejnych dostaw węgla, tego nie wiemy.
Burmistrz poinformował też, że uzgodniono już niezbędne warunki współpracy z przewoźnikami. W najbliższych dniach obie strony mają złożyć swoje podpisy pod umowami i dystrybucja węgla będzie mogła ruszyć.
- Węgiel dla mieszkańców będzie oczywiście kosztował 2 tysiące złotych, zgodnie z przepisami ustawy – zapewniał burmistrz. - Prosimy o spokój. Mieszkańcy niestety muszą czekać bo nie ma jeszcze nawet harmonogramów dostaw tego węgla. Jak tylko dostaniemy informację o tym, że węgiel możemy już odbierać z kopalni to lista mieszkańców, którzy złożyli wnioski zostanie przekazana do podmiotów, które będą dystrybuować węgiel. Będziemy się też kontaktować z mieszkańcami. Nie jest potrzebny ponowny bezpośredni kontakt z urzędem po złożeniu wniosku. Trzeba poczekać na to aż węgiel zostanie dostarczony do Ostrzeszowa i potem będziemy już bezpośrednio kontaktować się z mieszkańcami.
Radny Skrzypek dopytywał, czy mieszkańcy mogą liczyć jedynie na węgiel, czy też dostępny w preferencyjnej cenie będzie również ekogroszek.
- Zgodnie z przepisami ustawy i wnioskami, które składaliśmy jest podział na frakcję miału, orzech i groszek, natomiast pozytywna informacja z kopalni, z którą mamy podpisaną umowę jest taka, że będzie również wydzielona frakcja ekogroszek – zapowiedział P. Jędrowiak. - To dobra informacja dla mieszkańców bo ta frakcja jest najchętniej deklarowana jeśli chodzi o zapotrzebowanie. To jest jednak na razie tylko 250 t, które udało nam się zakontraktować. Jak to będzie w przypadku kolejnych dostaw, tego na ten moment nie wiemy.
Przypomnijmy, węgiel sprzedawany przez gminy mogą kupić gospodarstwa domowe, które są uprawnione do tzw. dodatku węglowego i które zgłosiły węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl