29 kwietnia 2024, 13:34

Teraz

21°

Fakty

A A A

HANULIN: KGW podsumowało projekt

W miniony weekend, w Hanulinie tajtejsze KGW podsumowało projekt realizowany ze środków pozyskanych z Lokalnej Grupy Działania Wrota Wielkopolski.

Celem projektu było zwiększenie wiedzy lokalnej społeczności w zakresie ochrony środowiska, racjonalnej gospodarki wodnej, przypomnienie, jak ważne jest dbanie o środowisko, co to jest ekosystem, a także jak w tym ekosystemie funkcjonują drzewa. Zadanie miało także w ciekawy sposób uświadomić dzieciom i młodzieży szkolnej (a dorosłym przypomnieć), jak ważny jest las dla człowieka oraz jak fatalne w skutkach mogą być błędne ludzkie decyzje dla roślin, zwierząt, a także dla nas- ludzi. Realizatorom projektu bardzo zależało też na tym, by umożliwić społeczności lokalnej zaangażowanie się w odbudowę płuc ziemi. Projekt, napisany w 2019r., pierwotnie miał zostać zrealizowany w 2020 roku.

To nasz pierwszy taki duży projekt, w dodatku przyszło nam realizować go w tych trudnych czasach.My tutaj nie mamy własnej siedziby, żadnego budynku  - począwszy od spotkań roboczych, miejsca na przechowywanie czy przestrzeni na realizację inicjatyw – prawie wszystko dzieje się tu w warunkach polowych. Było wiele chwil zwątpienia. W krytycznych momentach wsparły nas osoby, od których pomocy i wsparcia nie spodziewaliśmy się, osoby, które uwierzyły w nasz projekt, i uwierzyły w nas… Tylko dzięki temu my sami uwierzyliśmy też w siebie, znaleźliśmy rozwiązania, pokonaliśmy trudności i co najważniejsze, nie poddaliśmy się! Jesteśmy tym wszystkim ludziom bardzo wdzięczni-powiedziała Ewa  Mikołajczyk, przewodnicząca KGW.

Podczas projektu przeprowadzono pogadanki edukacyjne z przedstawicielem Lasów Państwowych w których wzięło udział ok. 200 dzieci i młodzieży szkolnej, przeprowadzono 7 godzin warsztatów, podczas których uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu ochrony środowiska, racjonalnej gospodarki wodnej i budowali lasy w słoikach, 60 uczniów szkoły i ponad 40 dorosłych zaprojektowało i wykonało swój własny las w słoiku. Niektórzy zrobili kilka lasów, doskonaląc z każdą chwilą swoje umiejętności. Kilkadziesiąt osób podjęło wyzwanie i wykonało duże lasy w słoikach – była to praca zespołowa, wymagająca bardzo wielu umiejętności mediacyjnych i komunikacyjnych, a także sporych pokładów cierpliwości. Jeden, najpiękniejszy słoik trafi na aukcję charytatywną. Wykonano ponad 130 lasów w słoikach, zużyto ponad 100 litrów podłoża, posadzono 180 roślin, zakupiono i rozdano mieszkańcom 120 sadzonek roślin do posadzenia w przydomowych ogrodach
a także zorganizowano konkursy, na które wpłynęło kilkadziesiąt prac plastycznych.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl