1 czerwca 2020, 10:06

Teraz

15°

Fakty

A A A

HIPOLITY: Zebranie Przedstawicieli RBS

Zebranie Przedstawicieli Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie odbyło się w czwartek w sali bankietowej w Hipolitach. Zarząd otrzymał absolutorium a także zielone światło do wdrożenia ambitnych planów.

Rejonowy Bank Spółdzielczy z siedzibą w Lututowie jest placówką znaną, rozpoznawalną oraz posiadającą odpowiednią markę. RBS oprócz rozwijania swojej podstawowej działalności ukierunkowanej na zysk, rokrocznie przekazuje pokaźne sumy na lokalny sport, funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych, wspiera samorządy, organizacje pozarządowe oraz różne oddolne inicjatywy. Bank posiada ugruntowaną pozycję na rynku powiatu wieruszowskiego, wieluńskiego, sieradzkiego oraz ostrzeszowskiego. Jako jeden z pierwszych uruchomił bankomaty biometryczne a także sukcesywnie stara się podążać z duchem czasu.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że osiągamy takie wyniki, szczególnie w konkursach, gdzie mamy też 1 miejsce np. w tym konkursie związanym ze społecznością lokalną. Ja pracuję już w banku 36 lat, zdążyłem poznać wszystkich z tego terenu, niektórych znam osobiście, i to mnie cieszy – powiedział prezes Marian Fita. - Mamy produkty dla klientów i dla przedsiębiorców, które inne banki może mają, ale nie są konkurencyjne, nie potrafią może dotrzeć, tak jak my docieramy. My znamy każdego po imieniu, wiemy jakie ma potrzeby, jakie osiągnięcia, jakie miałby jeszcze potrzeby w przyszłości.

Jasno i czytelnie

Jak dodał prezes Fita, RBS jest lojalny i uczciwy wobec swoich klientów. - Nie było sytuacji takiej żebyśmy kogoś gdzieś tam oszukali, a jeśli jakaś pomyłka nastąpi to zawsze idzie to wyprostować – wyjaśnia. - 2018 r. był to dobry rok, mimo że dochody były niższe. Stało się to z uwagi na to, że musieliśmy zmniejszyć oprocentowanie kredytów, ale rok był dobry. Otrzymywane odsetki od klientów były wyższe, zwiększyliśmy portfel kredytowy, udzieliliśmy o 66 mln zł więcej kredytów, zysk też jest większy od 2017 r. Uważam, że to był naprawdę dobry rok. Te kredyty nieregularne nam się zmniejszyły i wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie możemy na siłę zwiększać sumy bilansowej, bo to też nie jest dobre. Tu musimy sukcesywnie, umiarkowanie, małymi kroczkami iść do przodu. Jak nachapiemy dużo to możemy wpaść w pułapkę. Musimy pilnować tego ryzyka, są te ryzyka kredytowe, koncentracji, też musimy nad tym czuwać. Rada Nadzorcza jest od tego aby nadzorowała nasze działania w tym zakresie.

Tradycja i nowoczesność

W tym roku RBS zamierza wprowadzić kilka udogodnień dla klientów. - Tych nowinek będzie dużo – zapowiada wiceprezes zarządu Tomasz Klimecki. - Pierwsza będzie już w kwietniu i jest to nowość w bankach spółdzielczych. Będzie 10 terminali płatniczych, bo nigdy nie mogliśmy pogodzić się z tym, że można płacić kartą w sklepie a nie można w banku. Od kwietnia w naszych bankach rachunki również będzie można płacić kartą. W trzecim kwartale tego roku zamierzamy wdrożyć „blika”, także nie tylko PKO i ogromne banki komercyjne, w naszym banku też będzie „blik”, ten ogólnopolski system płatności. W sektorze klientów młodych planujemy wdrożyć mobilny pakiet RBS. To taki rachunek dla osób, które będą chciały przez internet dokonywać płatności. To pakiet na korzystnych warunkach dla osób, które cenią sobie czas oraz pieniądze. W kredytach planujemy promocję kredytów gotówkowych. Wyjdziemy naprzeciw boomowi mieszkaniowemu, będziemy oferować kredyty mieszkaniowe. Chcemy też aby młodzież zaprojektowała nam ulotkę dla rachunku młodzieżowego, gdyż oni najlepiej wiedzą co do nich dotrze. Za taką ulotkę będziemy proponować bardzo atrakcyjne nagrody. Jesienią zorganizujemy międzypowiatową olimpiadę dla uczniów szkół średnich. Też będą bardzo atrakcyjne nagrody, i tam chcemy położyć nacisk na te nowinki, aby dotrzeć do tego młodego pokolenia.

Podczas Zebrania Przedstawicieli odznaczono pracowników banku. Jak zauważył prezes Marian Fita, te osoby w sposób naturalny przejmują stery w Rejonowym Banku Spółdzielczym. RBS nie rezygnuje z tradycji, ale też na bieżąco stara się podążać za europejskimi rozwiązaniami.

Autor: wieruszow@radiosud.pl