30 kwietnia 2024, 18:47

Teraz

23°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Holter EKG - kiedy się stosuje i co można nim zbadać

Gdybyśmy mieli wskazać organ w ciele, który jest najbardziej obciążony - z pewnością byłoby to serce. Jego prawidłowa praca jest niezbędna dla optymalnego funkcjonowania pozostałych organów w ciele, dlatego należy zadbać o regularne badania układu krążenia.


Czym jest Holter EKG?


Badaniem, które umożliwia sprawdzenie prawidłowości pracy serca jest holter EKG. Jest to badanie elektrycznej czynności serca, które jest przeprowadzane przez minimum dobę dla pozyskania wiarygodnego wyniku końcowego. W przypadku niektórych dolegliwości lekarz może zdecydować się na podłączenie holtera nawet na kilka dni.


Ciągłe badanie serca za pomocą specjalnej aparatury monitorującej umożliwia wykrycie różnego rodzaju zabrudzeń pracy serca. Osoba badana jest przypięta do specjalnego urządzenia i wykonuje swoje normalne, codzienne czynności. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy serca. Co ważne, aparatury nie odpina się również na czas nocnego wypoczynku czy drzemki w ciągu dnia, bowiem niektóre choroby serca dają objawy tylko i wyłącznie podczas snu.


Jak przebiega badanie?


Długość badania mogłaby oznaczać sporą niewygodę dla pacjenta, gdyby miał spędzić ten czas przypięty do aparatury lub, co gorsza, leżąc w łóżku. Pomijając już kwestię komfortu, taki stan rzeczy mógłby również wpłynąć niekorzystnie na końcowy wynik badania, zakłamując go w związku z brakiem codziennej dawki ruchu. Ocena sposobu pracy serca jest dokonywana przez co najmniej 24 godziny dla uzyskania pełnej oceny jego funkcjonowania. W przypadku osób, które skarżą się na pojawiające się rzadziej dolegliwości lub pacjentów, którzy wymagają kontroli w różnych stanach chorobowych - badanie może potrwać nawet kilka dni, w zależności od oceny lekarza, który zleca holter.


Dlatego też badanie holter EKG wykonuje się z użyciem niewielkiego urządzenia, które rozmiarem przypomina zwykły telefon czy pilot do telewizora, czyli tzw. rejestratora. Do skóry klatki piersiowej pacjenta mocowane są specjalne elektrody, które przekazują informacje do wspomnianego wcześniej rejestratora.


Zadaniem pacjenta jest wypisywanie wszelkich negatywnych odczuć, takich jak zasłabnięcie czy ból w klatce piersiowej. Co istotne, podczas noszenia holtera osoba badana powinna wykonywać wszystkie codzienne czynności, włącznie z pójściem do pracy czy aktywnością fizyczną, o ile takowa stanowi element codziennej rutyny chorego.


Po zakończonym badaniu, dane z urządzenia są zgrywane, a ich interpretacji dokonuje lekarz kardiolog, na te, podstawie dokonując oceny stanu zdrowia pacjenta.


Wskazania do przeprowadzenia badania


Wśród wskazań do przeprowadzenia tego rodzaju badania można wymienić między innymi:



  • arytmię serca,

  • przebyty w przeszłości zawał serca,

  • chorobę niedokrwienną serca,

  • nawracające omdlenia bądź zasłabnięcia,

  • napady duszności bez możliwości wskazania innych przyczyn (np. klaustrofobii),

  • zaburzenia rytmu serca zarówno w ciągu dnia, jak i wyłącznie podczas nocnego wypoczynku,

  • chorobę wieńcową.


Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl