30 kwietnia 2024, 19:38

Teraz

23°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jazda pod wpływem alkoholu - błąd, za który grozi odpowiedzialność karna

Kierowanie pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem niedozwolonych substancji, jest niedozwolone i podlega karze w myśl przepisów kodeksu karnego. Jednak w zależności od kwalifikacji popełnionego czynu, można zostać ukaranym w różny sposób. Osobom bez wykształcenia prawniczego nie jest łatwo zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. W tym artykule postaramy się wyjaśnić w możliwie najprostszy sposób, jaka kara czeka obywatela za jazdę pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:



  • Jazda pod wpływem alkoholu- jaka kara czeka na osobę, która dopuści się czynu

  • Gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia karą za jazdę w stanie nietrzeźwości


Prawo to skomplikowana materia, szczególnie dla osób nie posiadających wykształcenia prawniczego. Dlatego dobrze jest korzystać z pomocy adwokata. Szczególnie jeśli chodzi o prawo karne. Kara za jazdę po alkoholu może być różna w zależności od stężenia alkoholu we krwi osoby powodującej zdarzenie drogowe. Nie bez znaczenia jest także stopień wyrządzonej szkody.


Jazda pod wpływem alkoholu- jaka kara grozi sprawcy?
Jazda pod wpływem alkoholu zgodnie z przepisami kodeksu karnego jest rozumiana jako prowadzenie pojazdów mechanicznych w momencie, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila. Dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi to 0,2 promila. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi między 0,2 a 0,5 kodeks wykroczeń kwalifikuje taki stan jako stan po spożyciu alkoholu. Jest to czyn uznawany za wykroczenie i kara za jego dopuszczenie się jest wymierzana na podstawie kodeksu wykroczeń.

Prawo karne precyzuje jakim karom podlegają osoby, które prowadziły pojazd mechaniczny w sranie nietrzeźwości. Jazda po alkoholu uznawana jest przez kodeks karny za przestępstwo i kary za nie orzekane są na podstawie artykułu 178a kodeksu karnego. W takiej sytuacji adwokat do spraw karnych to niezbędna fachowa pomoc. Adwokat secjalizujący się w prawie karnym wytłumaczy klientowi, który popełnił przestępstwo jazdy po pijanemu, jakie czekają go konsekwencje oraz jakie kroki prawne należy podjąć aby złagodzić karę.   Dobry adwokat sprawy karne traktuje z wielkim zaangażowaniem i stara się skutecznie pomóc swoim klientom. To dzięki pracy adwokata często udje się złagodzić wymiar kary. Za jazdę po alkoholu sąd może orzec karę: grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2. Kodeks karny przewiduje również karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Kara ta jest wymierzana osobom, które stają przed sadem za jazdę po alkoholu nie po raz pierwszy. To najsurowszy wymiar kary za to przestępstwo dla osób, które wciąż je popełniają.  Ponadto sąd może orzec wobec osoby oskarżonej tzw. środek karny tj. zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego. Prawo jazdy może zostać odebrane na czas określony lub dożywotnio. Wszystko zależy od okoliczności i zachowania osoby oskarżonej o przestępstwo jazdy po alkoholu.

Pomoc prawna dla sprawcy
Osoby, które prowadziły pojazd mechaniczny, będąc pod wpływem alkoholu, mogą zwrócić się o pomoc do adwokata do spraw karnych, który kierując się dobrem klienta, wskaże osobie potrzebującej opieki prawnej najlepsze możliwe rozwiązanie  https://kancelariaea.pl/prawo-karne-sprawy-karne/ . Może pomóc między innym w wywalczeniu w sądzie złagodzonego wymiaru kary. Prawo karne przewiduje bowiem okoliczności łagodzące, które pozwalają na złagodzenie wyroku. Do nich zaliczamy dobrowolne poddanie się karze, a także warunkowe umorzenie sprawy. Jak widać kara za jazdę po alkoholu może być dotkliwa. W zależności od sytuacji sądy mają możliwość regulowania kary oraz brania pod uwagę okoliczności łagodzących.

Autor: redakcja@radiosud.pl