29 kwietnia 2024, 18:30

Teraz

22°

Fakty

A A A

KĘPNO: 60-lecie PZF

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyła się uroczystość z okazji 60 lat działania Koła Polskiego Związku Filatelistów w Kępnie. Na jubileuszu nie zabrakło wielu gości i sympatyków Koła.

Wśród nich znaleźli się burmistrz miasta i gminy Kępno Piotr Psikus oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Kępińskiego Marcin Wiśniewski. Polski Związek Filatelistów reprezentowali goście ze Śląska: Jan Duer – prezes Oddziału Zabrze Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego PZF i były prezes Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Andrzej Nowak. W uroczystości uczestniczył także naczelnik Poczty Polskiej w Kępnie Andrzej Weiss, pracownica Poczty Maria Maciejewska, a także sponsor wpierający działania filatelistów, właściciel firmy „Idźczak Meble” w Łęce Opatowskiej Romana Idźczaka. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów, osób współpracujących z kępińskim Kołem i oczywiście zrzeszonych w nim pasjonatów filatelistyki. Wszystkich witał prezes Koła PZF Edward Stankowiak. Przybliżył on historię znaczka pocztowego, jak również organizacji filatelistycznych, ze szczególnym uwzględnianiem rozwoju
filatelistyki w naszym mieście.

Znaczki pocztowe są oknem na świat. Potrafią one opowiadać o historii kraju, geografii, polityce, ekonomii, o jego wielkich osiągnięciach i sławnych obywatelach. Pierwszy znaczek pocztowy pojawił się na świecie 6 maja 1840 roku. Jego ojczyzną była Wielka Brytania, a miejscem narodzin - Londyn. Autorem projektu był wiejski nauczyciel Rowland Hill, wychowawca, innowator w pedagogice,człowiek ogarnięty wynalazczością. Pierwszy znaczek nazywał się Penny Black czyli czarna jednopensówka, na której umieszczono portret Królowej Wiktorii. Okazał się tak dobry, że wkrótce reszta świata przejęła ten wynalazek. Pierwszy polski znaczek ukazał się w Królestwie Polskim 1 stycznia 1860 roku - mówił Edward Stankowiak.

W Kępnie Koło Polskiego Związku Filatelistów powołane zostało do życia 16 lutego 1958 roku przez 18 miłośników znaczków pocztowych. Jego pierwszym przewodniczącym został Antoni Scheffs. W następnych latach Koło skupiało blisko 90 członków. W 1988 roku z okazji jubileuszu 30-lecia Koło przyjęło za patrona Tadeusza potworowskiego, co potwierdzono wydaniem stosownego medalu. W październiku 1997 roku wybrano na funkcję Prezesa Koła Edwarda Stankowiaka. Działalnośc Koła została skierowana na przygotowanie pokazów filatelistycznych adresowanych do społeczności kępińskiej oraz powiatu kępińskiego. najwięcej rozgłosu przyniosło zorganizowanie poczt specjalnych:balonowej z okazji 50-lecia Kola oraz retro-samochodowej z okazji 55-lecia. W 2008 roku marszałek Województwa Wlkp nadał Kołu Odznakę honorową za zasługi dla województwa. Z okazji 55-lecia znany w świecie artysta rzeźbiarz pochodzący z Kępna Zdzisław Mikołajczakhico, wykonał dla kępińskich fffilatelistówrelief "Filatelistyka Kępińska na którym T.P.Potworowski ogląda klaser ze znaczkami na tle herbu Kępna. Wiele wysiłku filateliści wkładają w promowanie filatelistyki wśród młodych mieszkańców naszego regionu a także w upamiętnianie różnych wydarzeń wydaniami filatelistyczynymi. W porozumieniu z Pocztą polską wydawane są okolicznościowe znaczki, koperty, kartki, które są przedmiotem zainteresowania znacznej grupy kolekcjonerów, nie tylko w kępnie. Efakty tej współpracy oraz wszystkie inne wydania filatelistyczne obejrzeć można w "Albumie Filatelistyki kępińskiej" przygotowanego wraz z Powiatową Biblioteka Publiczna. Prezes Edward Stankowiak podziękował dyplomami i medalami wszystkim tym, którzy wspierają i pomagają kępińskim filatelistom w realizowaniu ich pasji. Wśród wyróżnionych znalazła się również Redakcja Radia Sud.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl