29 listopada 2023, 19:27

Teraz

-4°

Fakty

A A A

KĘPNO: Amazonki zachęcały do samobadania

Dziś w ponad 90-u polskich miastach odbywała się akcja organizowana przez Kluby Amazonek pod hasłem "Badamy nie tylko mamy". Również w Kępiński Klub Amazonki włączył się w to wydarzenie. Na Rynku w Kępnie członkinie Koła zachęcały do dbania o swoje zdrowie.


Celem akcji "Badamy nie tylko mamy" było rozpowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania chorobom nowotworowym piersi. Dzień Matki to najlepszy moment aby przypomnieć mamom i wszystkim kobietom ale również mężczyznom aby dbać o swoje zdrowie i badać się aby nie dopuścić do choroby. Regularne samobadanie i cykliczna wizyta u lekarza może uratować życie. Rak to nie wyrok i wczesne jego wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. O tym przekonywały dziś mieszkańców Kępna kępińskie Amazonki. Za taką inicjatywę dziękował im starosta Robert Kieruzal.


To ogromna odpowiedzialność ale również ogromny wyraz takiego serca, które dajecie, swoim przykładem jak trzeba się zachować w życiu aby to życie zachować. Jesteście żywym przykładem tego jak trzeba świadomie podchodzić do pewnych spraw, by to życie zachować.  I za to bardzo serdecznie Wam dziękuję - mówił starosta Kieruzal.


Amazonki zachęcały do profilaktyki, rozdawały ulotki oraz uczyły na fantomach samobadania piersi. Zainteresowani mieszkańcy mogli również dokonać pomiaru swojego ciśnienia a także porozmawiać z lekarzami i rehabilitantami. Chętni mogli też zapisać się na badania mammograficzne w kępińskim szpitalu.


Szpital dysponuje nowoczesnym aparatem mammograficznym z którego można skorzystać codziennie, żeby zapobiec najgorszemu czyli nowotworowi piersi. Oczywiście bardzo ważne jest to badanie abyśmy mogli zapobiec rozwojowi tej choroby a także się uspokoić, że nie jesteśmy chore. Dzień ten także zbiegł się z informacją, którą mogliśmy przekazać społeczeństwu a mianowicie o uruchomieniu Poradni Onkologicznej w szpitalu w Kępnie. Już od czerwca będzie można skorzystać z tej Poradni a już dziś można zapisać się na wizyty. Przyjmować w niej będą onkolodzy z Dolnośląskiego Centrum Onkologii - mówiła dyrektor szpitala Beata Andrzejewska.


Akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy" zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Honorowym patronatem objęła ją małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Wydarzenie w Kępnie wsparły też miejscowe samorządy. Patronat medialny objęło Radio Sud.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl