8 czerwca 2023, 14:56

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Bezrobocie na poziomie 1,7%. Od początku roku zatrudniono 1600 obcokrajowców

W kwietniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To mniej niż w poprzednim miesiącu i sporo mniej niż przed rokiem.

- Bezrobocie było niższe niż przed wybuchem pandemii, co dowodzi, że prowadzone przez rząd działania osłonowe w tym obszarze były skuteczne - poinformowała minister Marlena Maląg podczas briefingu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kępnie.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w marcu br. i o 1 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2021 r.

Najlepszy wynik odnotowano w Wielkopolsce - tu stopa bezrobocia wyniosła 3 proc. - Kępno jest miejscem szczególnym, bo tutaj bezrobocia praktycznie nie ma (1,7 procent) - mówił minister Maląg.

Na rynku pracy zatrudnienie znalazło liczne grono obcokrajowców, zarówno tych, którzy mieszkają tutaj od kilku lat, jak i tych którzy przybyli w tym roku. Od stycznia zatrudniono 1600 nowych obcokrajowców. Najwięcej po wybuchu wojny na Ukrainie. Wówczas zarejestrowano w PUP Kępno 900 obywateli tego kraju.

W końcu kwietnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 22,2 tys. osób, czyli o 2,5 proc. Co więcej w rejestrach bezrobotnych w końcu kwietnia 2022 r. było o 173,9 tys. (czyli o 16,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu kwietnia 2021 r.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl