12 sierpnia 2020, 19:50

Teraz

25°

Fakty

A A A

KĘPNO: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Również w Kępnie świętowano wczoraj ten dzień. Organizatorem przedsięwzięcia był Środowiskowy Dom Samopomocy w Kępnie.

Uczestnicy spotkania, podopieczni placówek pracujących z osobami niepełnosprawnymi, ich rodziny i przyjaciele spotkali się przy Domu Katolickim w Kępnie. Stamtąd przemaszerowali dookoła miejscowego rynku skandując hasło "Każdy inny, wszyscy równi". Happening miał zwrócić uwagę na to, że wśród nas są również osoby niepełnosprawne.

Chcemy podkreślić, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak inne osoby. Ten dzień został ustanowiony w 1992 roku przez ONZ. Jest to szczególne święto, które ma przypominać  o potrzebach ale również o wadze integracji  z osobami niepełnosprawnymi. Pozwala ono bowiem na budowę nowego, otwartego społeczeństwa zmieniając je zarówno w aspekcie społecznym czy kulturalnym. Z okazji tego dnia przekazuję wszystkiego co najlepsze dla osób niepełnosprawnych. Życzę aby ich życie było bez barier, aby zawsze spotykali otwarte drzwi i życzliwość osób, które się z nimi spotykają i które podejmują decyzje w ich sprawach -  powiedziała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępnie Maria Żurecka.

Przy fontannie uczestnicy happeningu odtańczyli wspólnie poloneza. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Katolickim, gdzie na wszystkich czekał słodki poczęstunek a także występy taneczne i wokalne młodzieży działającej w Kępińskim Ośrodku Kultury a także lokalnego artysty Marka Kowalskiego.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl