29 kwietnia 2024, 07:58

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z inicjatywy Starosty Kępińskiego odbyły się dzisiaj Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości w Kępnie rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Marcina w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin. Po mszy, delegacje i poczty sztandarowe udały się pod tablicę upamiętniającą ofiary Krwawej Nocy Kępińskiej, oraz pod tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym przy ulicy Kościuszki, gdzie złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.
Kolejnym punktem powiatowych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, była akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie.
Aż do upadku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w 1989 roku, oficjalnie o Żołnierzach Wyklętych, mówiono jako o wywrotowcach i jak określała ich propaganda PRL - "bandzie reakcyjnego podziemia". Jak zaznaczyła wicestarosta Alicja Śniegocka, obecne pokolenie uczniów, jest pierwszym, które będzie się o nich uczyć na lekcjach historii.
- W tym dniu chciałabym się zwrócić szczególnie do kępińskiej młodzieży. Jesteście pierwszym pokoleniem, które uczy się, lub będzie sie uczyć o Żołnierzach Wyklętych na lekcjach historii. Zależy mi, abyście zechcieli skorzystać z tej możliwości. Waszym dziadkom i tym rodzicom, którzy zdawali maturę przed 1989 rokiem, nie było to dane. Nie mieliśmy szansy poznać prawdy, jeżeli w naszych rodzinach nie było Powstańca Warszawskiego, czy żołnierza Armii Krajowej; chyba, że mieliśmy to szczęście być uczonymi przez nauczyciela, który przekazywał nam wiedze nie z podręcznika, a na podstawie tajnych informacji z tak zwanego "drugiego obieku" - powiedziała uczniom wicestarosta Śniegocka.
Nazwa "Żołnierze Wyklęci" powstała w 1993 roku, gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy już po raz dziewiąty. Ustawę o jego ustanowieniu w 2011 roku przyjęły Sejm i Senat, a podpisał były prezydent Bronisław Komorowski.

Autor: