11 kwietnia 2021, 18:14

Teraz

14°

Fakty

A A A

KĘPNO: Nawet 500 zł mandatu za spacer z psem bez smyczy

Zmieniają się przepisy dotyczące "zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia". Od 10 kwietnia zgodnie z  rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów za spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym może grozić surowy mandat.

Nowe przepisy przewidują podwyższenie mandatu za brak zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia. Minimalny mandat za takie postępowanie będzie w wynosić od 50 do 250 zł. Na jeszcze większe ryzyko narażają się właściciele psów uznanych za niebezpieczne. Spuszczenie takiego zwierzęcia ze smyczy w miejscu publicznym będzie zagrożone mandatem w wysokości nawet 500 zł. Taka sama kara może grozić za brak kagańca. 500 zł mandatu grozi także za nieposprzątanie po swoim psie. Tę kwestię reguluję ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Na terenie Gminy Kępno będziemy egzekwowali zarówno dotychczasowe przepisy w dziedzinie zwierząt, jak i te wchodzące w życie. Przypominamy, że trzymanie psów na łańcuchach przy budach jest niedopuszczalne, podobnie jak wypuszczanie ich bez opieki. Należy brać pod uwagę bezpieczeństwo innych osób, ale i samego zwierzęcia. Katalog niebezpieczeństw jest bardzo szeroki. Pies to przyjaciel ale i wielka odpowiedzialność. Tyczy się to również sprzątania nieczystości po nim, bo nikt nie chce spacerować po chodnikach slalomem. W XXI wieku nieco krępujące jest odwoływanie się do takich podstaw, ale jak widać nie ma wyjścia - powiedział Radiu SUD Krzysztof Godek, wiceburmistrz Kępna.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl