26 kwietnia 2024, 15:57

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: PUP Kępno na czele ogólnopolskiego rankingu

Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie znalazł się na I miejscu ogólnopolskiego rankingu opublikowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Osiągnięty wynik, to nie tylko wytężona praca urzędników, którym bardzo dziękuję. To także zasługa lokalnych partnerów urzędu pracy, ich zaangażowania operatywności i z pewnością cierpliwości do tych wszystkich biurokratycznych z którymi się spotykamy - powiedziała dyrektor PUP Kępno Iwona Rataj

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) co roku bada skuteczność powiatowych urzędów pracy, uwzględniając sześć instrumentów, do których należą: staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej oraz środki na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy. I tak wskaźnik efektywności zatrudnieniowej pokazuje, jaki odsetek bezrobotnych znalazł zatrudnienie dzięki ich zastosowaniu w stosunku do ogólnej liczby osób nimi objętych. Z kolei efektywność kosztowa jest ustalana poprzez podzielenie kwoty przeznaczonej na wspomniane formy aktywizacji przez liczbę osób, które zostały dzięki nim zatrudnione.

Statystyki MRPiPS pokazują, że w 2019 r. przeciętny wskaźnik efektywności zatrudnieniowej osiągnięty przez PUP wyniósł 85,52 proc. co oznacza wzrost w porównaniu do poprzednich lat (2015r - 75,26 proc.). Efektywność kosztowa również była wyższa. Pięć lat temu zaktywizowanie bezrobotnego kosztowało średnio ponad 13 tys. zł, a w zeszłym roku 10.154zł.

Do najważniejszych, ocenianych efektów działań aktywizacyjnych Powiatowych Urzędów Pracy należy podjęcie i utrzymanie zatrudnienia przez osoby bezrobotne, a także stosunkowo niskie koszty poniesione z tego tytułu. Pod tym względem PUP w Kępnie uplasował się na I miejscu w Polsce z uwagi na trwałe wprowadzenie osób bezrobotnych na rynek pracy tj. aż 98,29% (tzw. efekt zatrudnieniowy) przy średnio niskim koszcie na 1 bezrobotnego na poziomie 6,7 tyś zł. (tzw. efekt kosztowy).

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl