20 stycznia 2021, 14:46

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Radni decydowali o dofinansowaniu

W czwartek (25.08) odbyła się XXVII sesja Rady Miasta. Radni przyjęli wszystkie przygotowane projekty uchwał. Wprowadzono kilka zmian do budżetu, które dotyczą dofinansowania wielu inwestycji.

Najważniejsze zmiany finansowe dotyczą przekazania 220.000,00 zł Kępińskiemu Ośrodkowi Kultury na modernizację kina „Sokolnia” wraz z termomodernizacją budynku. Gmina zaplanowała tę inwestycję na trzy etapu. Pierwszy dotyczył remontu sali kinowej, drugi pomieszczeń zaplecza oraz sanitarnych, a trzeci elewacji. Pierwotne plany zakładały w tym roku wykonanie tylko pierwszego, ale zwiększając dofinansowanie, radni zdecydowali o przystąpieniu także drugiego etapu. Wiąże się to jednak prawdopodobnie z przesunięciem terminu zakończenia remontu o około 3 tyg. Kino nie będzie otwarte 1 grudnia, a prawdopodobnie dopiero na Święta Bożego Narodzenia.

Radni desygnowali także środki na opracowanie dokumentacji prac konserwatorskich remontu Synagogi w Kępnie. Przeznaczono na to 45.000,00 zł. Podczas sesji zdecydowano o przekazaniu środków finansowych, które gmina pozyskała wcześniej na remont Hali Widowiskowo-Sportowej. W tym roku będzie to kwota 225 000,00 zł. W przyszłym roku na ten sam cel zarezerwowano 367.200,00 zł. Radni przekazali 29.987,00 zł na remont świetlicy wiejskiej w Kierzenku, oraz 80 000,00 zł na budowę chodnika w Klinach. 65 000,00 zł przekazano na przygotowanie dokumentacji budowy sali gimnastycznej, przy SP w Świbie.

Gmina Kępno będzie partnerem w prowadzonej przez Powiat Kępiński inwestycji modernizacji drogi powiatowej: Świba - Donaborów - Biadaszki, dlatego radni zdecydowali o przekazaniu wkładu finansowego na ten cel w wysokości 1.857.383 zł. Natomiast powiat będzie partnerem przy planowanej budowie drogi z Kierzna do Olszowy. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku, dlatego przygotowując dokumentację techniczną, potrzebne było przejęcie od powiatu drogi przez gminę. Wówczas powiat będący partnerem zwróci Gminie Kępno kwotę 1.470.172. zł.

Radni przyjęli także pakiet projektów związanych z odbiorem odpadów. Jedyna istotna zmiana, jaką wprowadzono do funkcjonowania systemu dotyczy cmentarzy. Od tej pory zarządczy cmentarzy, czyli parafie, same będą podpisywać umowy z odbiorcami śmieci i ponosić z tego tytułu koszty. - Do tej pory wszyscy proboszczowie, którzy zarządzają cmentarzami byli objęci naszym systemem. To gmina wywoziła odpady z cmentarzy według deklaracji, jaką składali ich zarządcy i ponosił z tego tytułu opłatę. Nie możemy ustalić innych stawek dla cmentarzy, a odpady z nich mają niższą cenę w ZZO w Olszowie - uzasadniał zmiany wiceburmistrz Artur Kosakiewicz.

Radni przystąpili do sporządzenia zmiany miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminny Kępno. Chodzi o zapisy, które w przyszłości uniemożliwiłyby powstanie np. fermy norek, których budowę zaplanowano w Osinach. Prawo wstecz nie działa, ale jak powiedział przewodniczący rady, gmina w ten sposób chce zabezpieczyć się przed podobnymi przypadkami. - Zmiany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego mają przynieść nam próbę ochrony mieszkańców przed inwazyjnymi gatunkami zwierząt. Chcemy skorygować pewne zapisy w planie, które w znacznym stopniu ograniczą możliwość inwestowania w takie hodowle. Realizujemy ten projekt zdając sobie sprawę z ryzyka, jakie wynika z orzecznictwa prawnego przy wprowadzaniu takich zmian - przyznał Andrzej Stachowiak. Ewentualna korekta uchwalonego wcześniej przez radnych Planu Zagospodarowania Przestrzennego kosztowałaby kilkadziesiąt tysięcy zł.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Obserwator : Gmina żydowska zrobiła majstersztyk w całej Polsce nie znaleźli takich naiwniaków jak w Kępnie żeby za podatnika pieniądze wyremontować im kościół. Całe szczęście , że już za dwa lata tych szkodników się pozbędziemy.

  23:24, 26 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~ciekawy : Czy ktoś wie kto zostanie powołany na stanowisko dyrektorskie w KRUS-ie

  10:48, 26 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~MIESZKANIEC KRĄŻKOWY : Jestem mieszkańcem wsi Krążkowy i mam pytanie dlaczego Kliny mają mieć wybudowany chodnik jak oni już go posiadają. W Krążkowach od skrzyżowania za przejazdem kolejowym w kierunku Klin nie ma chodnika a cały ruch pieszych odbywa się na drodze. Panie Burmistrzu i cała Rada Gminny nie mówcie mi ze w Klinach jest taki ruch pieszych że piorytetem jest chodnik w Klinach. A jeszcze jedno HALO PANIE SOŁTYSIE Z KRĄZKOWYCH OBUDŹ SIĘ PAN I WALCZ BO DYMAJĄ NA JAK MŁODYCH- WIECEJ EFE...

  21:49, 25 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~mieszkaniec : Żydzi niech sobie sami synagogę remontują! Z jakiej racji nasze podatki są przeznaczane na takie inwestycje! Jeśli to własność gminy Kępno a nie żydowskiej to niech kino w tej ruinie zrobią a nie inwestują w wynajmowany obiekt, który nie jest własnością gminy. Psik jak zawsze irracjonalnie dysponuje naszymi pieniędzmi. Czas pokazać czerwoną kartkę przy następnych wyborach.

  19:31, 25 sierpnia 2016, | odpowiedz