11 kwietnia 2021, 09:58

Teraz

11°

Fakty

A A A

KĘPNO: Szkoła po remoncie

Zakończył się generalny remont budynku Państowej Szkoły Muzycznej w Kępnie. Koszt inwestycji to ponad 4 mln. Zakończył się generalny remont budynku Państwowej Szkoły Muzycznej w Kępnie. Koszt inwestycji to ponad 4 mln. Środki pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pochodzący z XIX w. budynek szkoły od wielu lat wymagał kapitalnego remontu, w tym nowej adaptacji poddasza i wymiany stropów.Pierwsza większa inwestycja została przeprowadzona w 2011 r. i dotyczyła m.in. kapitalnego remontu dachu oraz elewacji. Kolejny 2013 rok przyniósł remont schodów od strony frontu, wymianę ogrodzenia i bramy wjazdowej, ułożenie kostki granitowej na wjeździe i wykonanie projektu kapitalnego remontu budynku szkoły, zakładający m.in. remont stropów, nową adaptację poddasza i wymianę instalacji c.o. W 2013 roku szkoła została zakwalifikowani do projektu związanego z „Termomodernizacją państwowych placówek artystycznych”.Pierwszy etap inwestycji zakładał przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Remont ruszył w 2019 roku.W efekcie wymienione zostały m.in. wszelkie instalacje, oprawy oświetleniowe na energooszczędne, stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, stropy i schody na górę. Szkoła na piętrze zyskała 6 funkcjonalnych pomieszczeń z przeznaczeniem na sale do zajęć indywidulanych, kolejne dwie zdecydowanie większe do zajęć grupowych i jedno niewielkie, ale za to bardzo przydatne pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się stanowisko komputerowei ksero.Do wszystkich klas lekcyjnych zakupione zostało nowe wyposażenie. Ponadto wykonane zostały meble na wymiar do wszystkich pomieszczeń. Do klas, w których odbywaj się zajęcia zbiorowe zakupione zostały nowe stoliki, krzesełka i tablice. W jednej z sali zamontowana jest tablica interaktywna, a w drugiej monitor interaktywny nowszej generacji.W trakcie przygotowań do termomodernizacji sukcesywnie kupowane były instrumenty, dzięki temu placówka bogatsza jest o dwa nowe fortepiany. Na parterze w miejsce dawnego przedsionka pełniącego funkcję zaplecza socjalnego z brakiem dostępu do bieżącej wody teraz znajduje się szatnia uczniowska. Zarówno w szatni, jak i wiatrołapie zainstalowane zostało ogrzewanie podłogowe. Dawna klasa gitary została przekształcona na pomieszczenie socjalne kompletnie urządzone i spełniające normy sanitarne. Przeprowadzony został kapitalny remont toalet. Sercem szkoły jest sala koncertowa, dla której specjalnie wykonany został projekt akustyczny zakładający montaż paneli akustycznych sufitowych i ściennych. Takie rozwiązania zastosowane zostały również w trzech innych pomieszczeniach dydaktycznych. W Sali koncertowej zamontowana została klimatyzacja. Pomieszczenie to wyposażone jest w wysuwany ekran, rzutnik i wbudowane głośniki.Na uwagę zasługuje również zastosowane rozwiązanie systemu oświetleniowego, umożliwiającego uzyskanie różnych efektów świetlnych.Poza projektem w tym samym czasie przebudowane zostały również schody zewnętrzne od strony podwórza, spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.  

Czuję się spełniona, usatysfakcjonowana, dumna, niezwykle szczęśliwa.To przedsięwzięcie dowodzi, że marzenia się spełniają. Warto marzyć i warto snuć plany. Etap remontu szkoły można praktycznie uznać za zamknięty, ale nie dalszy rozwój szkoły pod względem jej rozbudowy o salę koncertową - mówi dyrektor szkoły Magdalena Pacholik.

Przetarg na termomodernizację i przebudowę szkoły wygrała firma Często Bud. Nadzór Inwestorski sprawowała Anna Durr z zespołem. Cała inwestycja pochłonęła koszt ponad 4 mln. zł.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl