8 maja 2024, 20:50

Teraz

14°

Fakty

A A A

KĘPNO: Szpital włączony w sieć

Wczoraj regionalne oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowały listę placówek, które zostały włączone w sieć szpitali.Na liście tej znalazł się szpital w Kępnie i Ostrzeszowie.Wykaz szpitali będzie obowiązywał od 1 października do 30 czerwca 2018 roku.

Listę tworzą szpitale "szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych".Placówki, które znalazły się w sieci, zostały podzielone na sześć różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Nasz szpital w Kępnie znalazł się na tej liście ze wszystkimi oddziałami i poradniami.Do ostatnich dni trwała walka o umieszczenie w sieci oddziału nefrologicznego.Ona zakończyła się sukcesem ze względu na fakt, że mamy stację dializ oraz Poradnię Newfrologiczną, wobec czego zapewniany pewna kompleksowość i dlatego też nasz oddział znalazł się w sieci.Tak wiec praktycznie cała struktura szpitala znalazła się w sieci, która zacznie funkcjonować od początku października.Chcę też powiedzieć, że w trzecim kwartale funkcjonujemy normalnie, na dotychczasowych zasadach.Sieć szpitali ma zapewniać kompleksowość, która ma polegać na tym, że pacjent z oddziału szpitalnego w Kępnie po zakończeniu leczenia, jeśli ma trafić do poradni specjalistycznej to powinien tam trafić, jeśli ma trafić np.na rehabilitację do oddziału leczniczo-rehabilitacyjnego w Grębaninie to bezpośrednio powinien tam trafić  w miarę w krótkim czasie zaraz po leczeniu w szpitalu w Kępnie.Jeżeli chodzi o stronę finansową szpitala to nie potrafię na razie nic powiedzieć, ponieważ będzie to przedmiotem negocjacji  i będą to negocjacje indywidualne. Te negocjacje mają się odbyć w trzecim kwartale i wówczas dopiero będziemy znać wartość naszego kontraktu w nowej rzeczywistości  -powiedział dyrektor Marian Olejniczak.

Pojawienie się w sieci oznacza, że szpital będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ.Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym. Ministerstwo zdrowia przekonuje, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak to było dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl