17 maja 2022, 14:08

Teraz

16°

Fakty

A A A

KOBYLA GÓRA: Służby prezentowały swoje możliwości

Pokazy ratownicze z użyciem m.in. wojskowego śmigłowca służby ratowniczej ASAR, transporter opancerzony Rosomak, stanowiska antyterrorystów, żołnierzy, policji, straży i wielki plac zabaw - to wszystko czekało na uczestników Wielkiego Pikniku Służb Mundurowych, który odbył się w minioną niedzielę w Kobylej Górze. Słoneczna pogoda i masa atrakcji, jakie przygotowano podczas niedzielnego Wielkiego Pikniku Służb, przyciągnęły prawdziwe tłumy do Kobylej Góry. Rodzice z dziećmi mieli okazję nie tylko do rozmów z policjantami, strażakami, żołnierzami i ratownikami, ale również z bliska przyglądali się ich pracy podczas symulowanych akcji ratowniczych m.in. z wykorzystaniem wojskowego śmigłowca ratowniczego. Uruchomiona została również specjalna strefa zabaw dla najmłodszych. Długa kolejka chętnych ustawiała się, by zwiedzić od środka kołowy transporter opancerzony Rosomak, czy też zobaczyć z bliska prawdziwą broń. Współorganizatorem czwartej edycji przedsięwzięcia jest ostrowskie stowarzyszenie Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "Szukamy i Ratujemy" przy wsparciu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Patronat nad imprezą objęła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jakże to jest ważne w dzisiejszym czasie – podkreśliła. - Kiedy patrzymy na sytuację geopolityczną, kiedy Ukraina bohatersko broni się przed najeźdźcą, kiedy Ukraina walczy o bezpieczeństwo Europy i  świata, my tutaj w Polsce, w Kobylej Górze spotykamy się po to, aby pokazać, jaką siłę mają wszystkie służby, które razem, połączone działają w tym trudnym czasie.
Impreza, podczas której blisko 30 służb ratowniczych i poszukiwawczo-ratownicznych prezentowało swoją pracę i wyposażenie, była okazją do oficjalnego otwarcia największych manewrów poszukiwawczo – ratowniczych w kraju "Nocny tropiciel 2022", które odbędą się już w najbliższą środę na terenie czterech województw.
- W tym roku manewry Renegade/Sarex składają się z czterech epizodów, jeden z nich odbędzie się w Kobylej Górze. Jest to epizod lądowy z użyciem sił antyterrorystycznych, ale również ratownictwa lotniczego i służby ASAR - zapowiedział Łukasz Mowczan, jeden z organizatorów. - Epizod czwarty rozpoczyna się rano konwojem służby więziennej, który wyruszy z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp., dojedzie do wypadku pojazdów, osadzeni wezmą za zakładników swoich konwojentów, zabarykadują się w miejscowym hotelu, dojdzie do działań antyterrorystycznych, negocjatorskich. Zostaną zadysponowane śmigłowce do działań pościgowych za tymi bandytami, w tym momencie dojdzie też do katastrofy śmigłowca. Uruchomiona zostanie służba ASAR, więc będzie w środę się działo przez cały dzień na terenie gminy Kobyla Góry.
Według organizatorów głównym celem zaplanowanych na 11 maja manewrów,  w których udział wezmą służby prezentujące się podczas pikniku, jest sprawdzenie zdolności sił zbrojnych RP i poszczególnych służb jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.
Fot: www.kobyla-gora.pl 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl