29 stycznia 2022, 02:28

Teraz

-1°

Fakty

A A A

KORPYSY: KGW wygrało w ogólnopolskim konkursie

Ogólnopolski sukces Koła Gospodyń Wiejskich w Korpysach! To właśnie jemu przypadło pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach programu „Szczepimy się z KGW”. Nagrodą jest 25 tysięcy złotych do wykorzystania na potrzeby wsi. Zasady konkursu były bardzo proste. Wystarczyło wykonać zdjęcie podczas festynu promującego szczepienia przeciw COVID-19 i przesłać je do publikacji na specjalnej stronie internetowej, a następnie zmobilizować jak najwięcej osób do oddania głosu poparcia. Korpysy do akcji przyłączyły się 14 sierpnia podczas odbywających się tam dożynek. W trakcie imprezy zaszczepiły się 22 osoby, a także powstało wiele fotografii tworzących dokumentację wymaganą w celu uzyskania dotacji. Jak bowiem wiadomo, na pokrycie kosztów „festynu szczepionkowego” każde KGW mogło otrzymać 8 tysięcy złotych. Jedno ze zdjęć przedstawia kilka przedstawicielek Koła z Korpys wraz z dziećmi.
- Ponieważ staramy się angażować do naszych działań też dzieci i młodzież – mówi autorka fotografii Daria Drabent. - Chcemy im pokazywać, ile przynosi to korzyści, ile radości i satysfakcji nam daje.
I właśnie to ujęcie zostało oficjalnie zgłoszone do konkursu.
-Później trzeba się było postarać, żeby jak najwięcej osób zechciało na to zdjęcie zagłosować – kontynuuje D. Drabent. - Na naszej stronie Kor-Pyski opublikowaliśmy ogłoszenie, a nasze dalsze działania polegały na dzwonieniu, informowaniu naszych znajomych, zachęcaniu do głosowania i wsparcia naszej wioski.
Starania te przyniosły rewelacyjne rezultaty.
- W Korpysach mieszka około 180 mieszkańców, to malutka wioska, licząca około czterdziestu domów, a zdobyliśmy 2.863 głosy! - nie kryje radości i dumy nasza rozmówczyni.
Zwycięstwo jest niezwykle przekonujące. Zdjęcie, które zajęło miejsce drugie zgromadziło bowiem o ponad 400 głosów mniej. Przewaga ta znalazła także odzwierciedlenie w wysokości. Zwycięzca zgarnął 25 tysięcy złotych, czyli aż do 10 tysięcy więcej niż następne w rankingu KGW.
- Inwestować mamy w co, mamy mnóstwo planów – zapewnia D. Drabent. - Kwota jest wręcz oszałamiająca. Nigdy wcześniej nie udało nam się takich pieniędzy w żaden sposób zarobić. Chcemy inwestować w coś, co będzie nam dawało przy kolejnych okazjach możliwość dochodu. Myślimy o maszynach do popcornu czy waty cukrowej, które będą dodatkową atrakcją podczas festynów. Co najmniej 2-3 festyny są organizowane w każdym roku. Chcemy, żeby nasza wioska i nasi przyjaciele się dobrze bawili. Staramy się urozmaicać czas wolny.
Nagroda ma służyć ponadto do dalszej modernizacji sali wiejskiej.
-Udało nam się dużo zrobić, ale dużo jest też jeszcze do zrobienia. Jesteśmy tego świadomi, więc każde pieniądze się przydają – dodaje D. Drabent podkreślając, że z pozyskanych środków korzystać ma cała społeczność Korpysów. - My się jednoczymy, staramy się nie dzielić. Działamy wspólnie z OSP, z panią sołtys i radą sołecką. Pracujemy wspólnymi siłami.
Dodajmy, że w konkursie udział wzięło około 150 kół gospodyń wiejskich z całego kraju.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl