27 maja 2024, 18:52

Teraz

23°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Kto zostanie nowym starostą wieruszowskim?

W Wieruszowie trwają rozmowy koalicyjnie w sprawie utworzenia Zarządu Powiatu oraz większości, która decydować będzie o kluczowych decyzjach. 


Władzę ponownie będzie miało w swoim ręku Polskie Stronnictwo Ludowe, przy współpracy z przedstawicielami "Wspólnoty Powiatu" oraz "Naszego Powiatu". Kandydatem na starostę może być obecny włodarz powiatu Stefan Pietras. Jest rozważana także druga opcja, aby starostą został szef ludowców Marek Kanicki z Sokolnik. Co prawda PSL ma więcej "szabel", jednak Kanicki nie uzyskał mandatu radnego Rady Powiatu, pomimo niezłego wyniku (273). Z listy "Trzeciej Drogi" radnymi zostali Andrzej Łacina (556), Magdalena Krasoń (456) i Agata Wojewódka (424). Na reelekcję nie mógł liczyć obecny członek Zarządu Powiatu Piotr Kowalczyk, który był dopiero 4. na liście, ale oczywiście i tak miał spore grono popierających (341 głosów). 


Z pierwszych nieoficjalnych informacji wynika, że na przewodniczącego Rady Powiatu zaproponowany ma zostać były starosta i wieloletni szef PSL Andrzej Szymanek, który obecnie jest asystentem społecznym posłanki Jolanty Zięby - Gzik. O powrocie Andrzeja Żórawia na to stanowisko nie ma mowy, bo on sam zrezygnował z kandydowania na rzecz Marka Kanickiego, który był jedynką w Sokolnikach, Lututowie oraz Galewicach. Role wiceprzewodniczących mogą trafić do reprezentantów PSL i "Naszego Powiatu". Tutaj także będą zmiany osobowe, bowiem mandatu nie zdobyła dotychczasowa wiceprzewodnicząca Irena Dundziak. Jej rolę mogłaby zdobyć np. Magdalena Krasoń (Trzecia Droga), a na kolejnego zastępcę przymierzany jest ktoś z "Naszego Powiatu", prawdopodobnie Malwina Grzybek. 


Do Zarządu Powiatu Wieruszowskiego mogą wejść Stefan Pietras i Marek Kanicki (jako starostwie, ale nie wiadomo w jakiej kolejności, "pewniakiem" jest Adam Musiała (Nasz Powiat). Ostatnie miejsce przypadnie z pewnością PSL-owi - być może będzie to Ryszard Starek z gminy Łubnice, bądź Andrzej Szymanek, gdyby nie został przewodniczącym. PiS stracił dwa mandaty. Reprezentanci tego komitetu ponownie mają znaleźć się w opozycji. Prawdopodobnie nie będzie już dla nich roli wiceprzewodniczącego, którą obecnie wypełnia Wiesława Lewik. W nowej Radzie Powiatu nie będzie już Iwony Chadryś, która zrezygnowała na rzecz kandydowania na urząd wójta gminy Łubnice, a także Andrzeja Żórawia, Zygmunta Ślęzaka, Ireny Dundziak, Piotra Kowalczyka i Iwony Szkopińskiej. Nowa Rada Powiatu Wieruszowskiego
1. Pietras Stefan (KWW Wspólnota Powiatu) 602 
2. Dratwa Andrzej (PiS) 825
3. Stojecki Marek (PiS) 537
4. Lewik Wiesława (PiS) 677
5. Szymanek Andrzej (Trzecia Droga) 347
6. Musiala Adam (KWW Nasz Powiat) 409
7. Sowiński Dariusz (Trzecia Droga) 378
8. Ogorzelski Henryk (KWW Nasz Powiat) 339
9. Łacina Andrzej (Trzecia Droga) 556
10. Piasta Michał (KWW Wspólnota Powiatu) 458
11. Barańska Agata (KWW Wspólnota Powiatu) 234 
12. Dychto Mariusz (PiS) 368
13. Krasoń Magdalena (Trzecia Droga) 453 
14. Siwik Zofia (KWW Wspólnota Powiatu) 410
15. Starek Ryszard (Trzecia Droga) 341
16. Wojewódka Agata (Trzecia Droga) 423
17. Grzybek Malwina (KWW Nasz Powiat) 385

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl