15 maja 2024, 12:27

Teraz

18°

Fakty

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Cztery szkoły podstawowe w Gminie

Wczoraj w Łęce Opatowskiej odbyła się XXXIII sesja Rady Gminy.Najważniejsza uchwała, nad którą pochylili się radni, dotyczyła projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe.

Wcześniej radni Gminy przyjęli na 2017r. plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalili kwoty dofinansowania opłat za doskonalenie oraz specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.W budżetach szkół Gminy Łęka Opatowska wyodrębniono środki finansowe na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych wynagrodzenie nauczycieli.Kwotę dofinansowania opłat pobieranych w 2017 roku przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli ustalono w wysokości 100%.Dofinansowanie przeznaczone jest na uzupełnianie oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach zaocznych, magisterskich uzupełniających, studiach magisterskich wieczorowych orz studiach podyplomowych w takich specjalnościach jak:fizyka, geografia, chemia, biologia, język niemiecki, muzyka, język angielski oraz inne wynikające z potrzeb kadrowych danej placówki.Kwota przyznana na doskonalenie i dokształcenie w Zespole Szkół w Łęce Opatowskiej to 7.786,00, w Zespole Szkół w Opatowie - 8.141,00, w Zespole Szkół w Siemianicach 6.740,00, w SP w Trzebieniu - 4.457,00 i w Gimnazjum w Opatowie 805,00.W sumie 34.929,00 zł.
Radni podczas obrad przyjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego.Od 1 września 2017 roku na terenie Gminy Łęka Opatowska funkcjonować będą cztery szkoły podstawowe w klasach 1-8 i do momentu całkowitego wygaszenia, czyli do 31 sierpnia 2019 roku gimnazjum. Zgodnie z przepisami już w roku bieżącym nie będzie naboru do pierwszej klasy.Tak więc w Gminie działać będzie Zespół Szkół w Łęce Opatowskiej, Zespół Szkół w Siemianicach, Zespół Szkół w Opatowie, Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Trzebieniu oraz Gimnazjum im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie.

Te zmiany na tą chwilę nie będą miały odniesienia do kwestii związanych ze zwolnieniami i z brakiem możliwości zatrudnienia.Oczywiście można liczyć się z pewnymi decyzjami, które też będą wynikały z decyzji poszczególnych nauczycieli i możliwości, które będą im przedstawione do zaakceptowania, jak i również w kwestiach gdzie pewne rzeczy mogą na tą chwilę nie być przeze mnie ujęte -mówił wójt Adam Kopis.

Negatywnie o reformie wypowiedział się wiceprzewodniczący Rady Leszek Zalewski.

Ja sądzę, że dla rozwoju tych dzieci one na pewno stracą.Takim przykładem pierwszym z brzegu dla naszej gminy, to chociażby sytuacja dzieci z Trzebienia czy Siemianic, które nie będą miały sali gimnastycznej.Szły do gimnazjum - miały.Sądzę, że ważna jest także integracja tych dzieci.Z całym szacunkiem dla szkoły w Trzebieniu ale te dzieci przez osiem lat będą siedziały i spotykały się ze sobą. Nie sądzę, żeby to służyło dla ich rozwoju.Ja mam duże wątpliwości co do całej reformy i ponieważ nie chcę przykładać do tego ręki wstrzymam się od głosu - tłumaczył Zalewski.

Za uchwałą projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego w Gminie Łęka Opatowska głosowało 14 radnych.Jeden wstrzymał się od głosu.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl